Amilyen egyszerű, olyan logikus és praktikus egy Bluetooth-on kapcsolódó hangfal: adott a teljes vezetékmentesség, a viszonylag jó hangzás, a könnyű kezelhetőség és néhány extra szolgáltatás. A népszerű mobilkiegészítő ma már hétköznapi tárgy, de ez nem jelenti azt, hogy nem lehet még újat kitalálni, jobbat készíteni, mint a jelenleg piacon lévő modellek.
A helyzet persze nem egyszerű: az alsó árszegmenst uralják a filléres kínai gyártmányok, amelyek sokszor attól sem rettennek vissza, hogy külsőre 1:1-ben másolják a drágább modelleket. A drágább típusokat pedig a hi-fi gyártók készítik, akiknek óriási tapasztalatuk van hangfalépítésben, a kodekek, erősítők, DAC-ok világában is otthonosan mozognak, így a fejlesztés és gyártás nem különösebben megterhelő, a márkanév pedig már önmagában előny és indok, hogy a vásárló felfigyeljen a termékre.
Erre a roppant zsúfolt piacra érkezett meg a Huawei, ahol a saját pozícióikat 10 körömmel védő nagyhalak uralkodnak. Azért a kínai cég sem a nulláról indul, ugyanis voltak már korábbi BT-hangfalai, a mobil technológiák is kéznél vannak, a hangzáshoz pedig segítségül hívott egy tapasztalt gyártót.
Hengerbe zárt hangszórók
Akár egy nagyobb dobozos üdítő, akkora a Huawei BT-s hangfala, amelynek két végén passzív membránok igyekeznek a hangsugárzó méretét meghazudtoló basszust előállítani. Ez bevett trükk, sokan alkalmazzák, de nagyon fontos, hogy a nagy kilengésű membránok védve legyenek. Ezt a Huawei mérnökei úgy oldották meg, hogy a külső peremek messze túllógnak, a membránok pedig süllyesztettek. Alul még oldalsó nyílások is találhatók, hiszen az alapötlet az, hogy a felállított hengeres hangfal az alatta lévő felületet is kihasználja a hangosabb, robosztus hangzás érdekében.
A Sound Joy megalkotásában a francia hi-fi gyártó Devialet is segédkezett, de már az elején fontos leszögeznünk, hogy ez egy mono hangfal. A 2 passzív membrán mellett egy 20 wattos közép- és egy 10 wattos magassugárzó dolgozik, a kezelőgombok pedig hosszában, egymás alá kerültek. Ez alól kivétel a hangerőszabályzás, amelyek nagyméretű, dizájnos +/- jeleket kaptak.
A gombok között a legfontosabbakon felül egy mikrofon némítót és egy párosító gyorsgombot is találhatunk. Utóbbi segítségével két Sound Joy-t tudunk párba kötni, így sztereó hangzásnak örülhetünk. A mikrofonok viszonylag tisztán veszik a beszédhangot, ám ha éppen szól a zene és szeretnéd digitális asszisztensedet (pl. Google Asszisztens) felébreszteni, kiabálhatsz torkod szakadtából, akkor sem fog összejönni.
Fontos tulajdonsága még a Sound Joynak az IP67-es besorolású por- és vízállóság, amihez még az USB Type-C töltőportot sem szükséges külön ledugózni. A Bluetooth 5.1-es kapcsolat gyorsan felépül és stabil is, ám multidevice kapcsolódás nincsen, egyszerre csak egy forráskészülékkel boldogul a hangfal. A kodekeknél a standard SBC és AAC érhetők el - érdemes utóbbira váltani, ez valamivel jobb hangminőséget ad.
A töltés Type-C porton keresztül lehetséges és ugyan töltőt nem találhatunk a dobozban, a hangfal képes akár 40 wattos gyorstöltésre is, amivel a nagy, 8800 mAh-s akkut felpumpálva
akár 26 órán keresztül bírja a strapát.
A felső részen egy RGB LED-gyűrű szolgálja a látványvilágítást, amely több szegmensre bontott, így nem csupán többféle színben tud villogni egyszerre, hanem hasznos visszajelzést is ad például az aktuális hangerőről vagy éppen a töltöttségről. Sajnos analóg bemenet és microSD kártyaolvasó nincsen, viszont kellemes meglepetés az NFC, az ütésálló gumírozott borítás, valamint az Ai Life app - kár, hogy iOS-en nem elérhető. Az Ai Life alatt frissíthetjük a firmware-t, aktiválhatjuk, hogy a LED gyűrű világítás a zenével szinkronban villogjon, szabályozhatjuk a BT-kapcsolat beállításait és háromféle hangzási profil között is válthatunk. Sajnos egyedi világítás beállítása, manuális equalizer és hasonlók nincsenek.
Verdikt
A Huawei Sound Joy nem okoz csalódást és amit csinál, azt nem csinálja rosszul. Ahogy azt ma a divat diktálja, hangzása kellemesen meleg, a basszus természetesen már alapjáraton is túlteng, de legalább meggyőző. A magas hangok ellenben nem éppen részletgazdagok, határozottan tompák és nagy hangerőn karcosak is lehetnek, míg a közepek sem szólnak tisztán.
A Sound Joy divatos külsejű, a szükséges szolgáltatásokkal felszerelt, gyorstölthető Bluetooth-hangfal, de nincsen jack csatlakozó és mSD-olvasó, ráadásul ilyen áron több nehézsúlyú vetélytárssal is meg kell küzdenie (JBL, Marshall, Sony, Philips, LG, Beoplay, Bose).