Rég nem kaptunk már csúcsmobilt a Huawei-től, pedig pár éve még szédítő sebességgel hódította meg a hazai piacot is a kínai gyártó egyre jobb, a konkurenseket tudásban, minőségben és árban is megelőző okostelefonjaival. Olyannyira jól sikerültek ezek a mobilok, hogy a mai napig tekintélyes azon felhasználók száma, akik még P30-at, vagy azt megelőző Huawei modellt használnak és ragaszkodnak hozzá.
Aztán jött az a bizonyos Google-megvonás és onnantól kezdve a csúcskategóriából ki is esett a Huawei. 2022 elején azonban - az őszi Nova 9 piacra dobását követően - bemutatkozott a P50 Pro, amellyel a cég szeretne ismét meghatározó szereplő lenni a szegmensben. Megnéztük, mekkora esélye van erre.
Ez tényleg csúcs
A 6,6"-os, lekerekített sarkú, waterfall-kialakítású OLED-kijelző nagyfelbontású képe azonnal magával ragadó, a FHD-nál nagyobb pixelszám (1228×2700) és a 120 Hz-es frissítés is jól mutatnak. A P50 Pro rendkívül elegáns, vékony és az ujjlenyomatokat vonzó, elöl-hátul üveg borítást pedig alumínium keret teszi teljessé - ilyen ma egy csúcskategóriás okostelefon. Természetesen nem maradt le az IP68-as por- és vízállóság sem, valamint az egyedi kamerasziget, amiről könnyen felismerhető a mobil. A többféle színben kapható P50 Prót ráadásul sikerült úgy megalkotni, hogy vetélytársaival ellentétben tömege megállt 200 g alatt, egészen pontosan 195 grammot nyom.
Szintén figyelemre méltó, hogy a dobozában egy szilikon tok és egy megfelelő gyorstöltő is helyet kapott, ami ma már egyre kevesebb mobilnak alaptartozéka.
A telefont kiváló sebességre képes Snapdragon 888-as SoC hajtja, ezért akár játékra is bevethető, de persze nem szabad elfelejteni, hogy valójában tavalyi csúcsmodellről beszélünk, azóta készült már nála erősebb, jobb központi egység is. Még szerencse, hogy a telefonon futó Android operációs rendszert kiválóan optimalizálta rá a gyártó, így minden száguld és nincsen akadás.
Az általunk is tesztelt modell az általános, ebben 8 GB RAM és 256 GB tárhely társaságában dolgozik a Snapdragon SoC, azonban a többi csúcskészülékkel ellentétben a tárhely ezúttal bővíthető - igaz, a normál mSD helyett kisebb Nano memóriakártya szükséges, ami drágább és ritkább.
Az optikai ujjlenyomat-olvasó a kijelző alá került, gyors és pontos, de kiegészítheted arcfelismeréssel is. Az A-GPS abszolút teljes értékű, kapsz Wi-Fi 6-ot, BT5.2-t, NFC-t, amelyet fizetéshez is használhatsz már hazánkban, illetve infraportot is, ami ritka, de hasznos. Jack sajnos nincs, ahogy az 5G-ről is le kell mondanod, ha a P50 Prót választod.
Az akkumulátor 4360 mAh-s, vagyis átlagos méretűnek mondható, viszont ezt akár 66 wattal is töltheted, ami kellőképpen gyors és kényelmes. Csúcsmobil lévén a vezeték nélküli töltést sem felejthették ki, sőt sikerült 50 wattos megoldást implementálni, vagyis ha megfelelő a töltőd, zsinór nélkül sem kell a töltési időt illetően kompromisszumot kötnöd.
Amitől prémium a P50 Pro
A Huawei nem aprózta el a kamerarészleget, amelyhez ismét a Leicát hívta partnerül. A két, azonos méretű körbe rendezett kameraszekció nagyjából 1 mm-re emelkedik ki a hátlapból. A főkamera 50 MP-es és optikai képstabilizátorral felszerelt, amelyet aktívan kiegészít egy 40 MP-es monokróm szenzor is az alsó szekcióban. A 13 MP-es ultra-széles kamera optikai képstabilizációt ugyan nem kapott, de egy negyedik, 64 MP-es szenzor is került hátra, amely periszkóp-elven három és félszeres optikai zoomra képes.
Az egészet az XD Optics és True-Chroma technológiákkal is megfejelte a cég, továbbá a dupla LED-villanó mellett egy 10-csatornás multi-spektrum szenzor is segíti a szenzorok működését. Mindezt a képfeldolgozó mesterséges intelligencia fogja össze, így az ígéret szerint bármilyen fényviszony mellett kiváló képeket kaphatsz. Az új kamerarészhez tartozik még a 13 MP-es szelfimodul is, amely autofókuszos és HDR-re, illetve 4K-s videó rögzítésére is képes. A fotós szoftver nem sokat változott, könnyen kezelhető és természetesen van professzionális módja is. Ugyanitt a monokróm szenzort direktben is elérheted és készíthetsz felvételeket ezzel is.
Még rossz fényviszonyok mellett is kiváló, éles és részletgazdag képeket készíthetsz a telefonnal. A speciális kiépítés legnagyobb előnye, hogy a képeidről száműzheted a zaj jelentős részét és látványosan jó a dinamikájuk is. A színek természetesek, a HDR meggyőző, a stabilizálás pedig fényképezés és videózás közben is kiváló. A zoom optikai határig tökéletes, nagy segítség itt is a stabilizálás. A százszoros zoom eredménye már kevésbé meggyőző, de tény, hogy működik, használható és biztosan lesz olyan eset, amikor kapóra jön neked is. Az ultraszéles kamerával lőtt képek is részletgazdagok, de a színek már nem olyan szépek, mint ha főkamerával készültek volna, ami azért kissé csalódás.
A kiváló minőségű képet biztosító, nagy fényerejű OLED-kijelzőről már szóltunk, de ezt kiegészítendő szintén nagyon fontos megemlíteni a sztereó hangzást is, mindkét csatorna normál hangszórót kapott. Ez a valóságban is igen jól szól, multimédiára kiváló a P50 Pro.
Most akkor van Google, vagy nincs Google?
A Huawei P50 Próról továbbra is hiányzik a Google Mobile Services (GMS), helyette a hasonló HMS-t (Huawei Mobile Services) kapod. Ezzel együtt jár, hogy a rendszerbe nincs beleégetve egyetlen Google-szolgáltatás sem, nincsenek meg a megszokott Google appok és a Google Play Áruház sem. Van helyette Huawei AppGallery és a tény, hogy a HarmonyOS 2.0-át továbbra sem hozza el régiónkba a Huawei. Ez azt jelenti, hogy a P50 Prón bizony Android rendszer fut, annak az ingyenes változata, amire az EMUI 12-es kezelőfelületet ültette a gyártó.
Ez kiválóan optimalizált és ha nem vagy totálisan Google-függő, nem is fog annyira fájni. Az AppGallery kínálata nem hasonlítható a két nagy appáruházéhoz, viszont ha itt keresel, könnyedén lehet, hogy kilistázza azon appokat is a szolgáltatás, amelyek nem találhatók meg a Huawei ökoszisztémájában. Ilyenkor sideloadolhatod az APKPure oldalról az androidos appot, amihez minden segítséget megad a rendszer, de persze ez biztonsági kockázatot is magában hordoz, arról nem is beszélve, hogy ha az app GMS-funkciókat is meghív futás közben, bizony ki fog fagyni.
A legtöbb hétköznapi alkalmazás nem okoz gondot, de a Google appok helyett alternatívákat kell találnod, illetve az igazán fájdalmas az egyedi, nem feltétlenül a TOP100-ban megtalálható alkalmazások hiánya lesz.
Verdikt
A P50 Pro egyszerre nagyon jó és fájdalmasan kompromisszumos. Megkapó külseje, IP68-as besorolása, a lekerekített, nagyfelbontású OLED-kijelzője mind vonzó tulajdonságok, amihez nyugodtan hozzávehetjük a P50 Pro fő attrakcióját, a kiváló kamerarészt. A sztereó hangzás szintén szuper, a gyorstöltés és vezeték nélküli 50 wattos töltési lehetőség úgyszintén csábító.
És akkor következzenek a kompromisszumok: Android ugyan van, de GMS, vagyis Google szolgáltatások nincsenek. A legtöbb appot és funkciót sideloadolva beszerezheted, vagy nem rossz alternatívákkal helyettesítheted, emellett pedig jó néhány magyar szolgáltatásnak is létezik már natív appja az AppGallery-ben. Akad viszont néhány, amit sehogy sem tudsz helyettesíteni, így például a Google funkciókra marad a böngésző, ami kényelmetlen és a szolgáltatások is korlátozottak.
A másik hiányzó az 5G, ami ma még nem olyan fájdalmas, de ha 2-3 évre választasz készüléket, érhetnek kellemetlen meglepetések, amikor rájössz, hogy csúcskategóriás mobilod kimarad a fejlődésből, sebességugrásból. Sajnos a Snapdragon 888-at is ide kell sorolnunk, mint 2021-es csúcs SoC-t: ez tavaly még szuper volt, de időközben megérkeztek az új Snapdragonok és egyéb SoC-k, amik gyorsabbak, takarékosabbak és többre képesek - mellesleg árban sem rosszabbak.
Merthogy a Huawei P50 Pro ára is a csúcsligába tartozik. 450 ezer forint bizony nagyon sok egy tavalyi SoC-vel szerelt, 4G-s mobilért, amely néhány szoftveres kompromisszumra (és trükközésre) is rákényszerít. Persze a telefon gyors, szép és rengeteg mindenre képes, de ez előbb-utóbb már kevés lesz, amit csak részben képes ellensúlyozni az, hogy kiváló képeket és videókat készíthetsz vele.