Mobiltelefonjaival igencsak háttérbe szorult a Huawei a nemzetközi, azon belül is az európai piacon, bár azt azért el kell ismerni, hogy extrém mobiljaival képes meglepni nem csupán a felhasználókat, hanem vetélytársait is. A cég már jó ideje a hordható eszközökre fókuszál a mi térségünkben, és teszi ezt igen hatékonyan, ugyanis a Huawei okoseszközei nem csupán jól sikerülnek, de ezt a felhasználók is felismerték és az élvonalba repítették a cég piaci részesedését. A Watch-széria mellett a másik fontos ág a FreeBudsoké, ami a TWS fülhallgatókat fogja egybe. Ezekből jelenleg is rengetegféle érhető el a hazai kínálatban, ám most egy teljesen új modell, a FreeBuds Pro 4 is csatlakozik a sorhoz, hogy az abszolút felső ligában mutassa meg a konkurenciának, milyen is egy igazán jó fülhallgató. Leteszteltük, hogy ez mennyire sikerül neki.
Veszteségmentesen vezeték nélkül - vagy mégsem?
A Huawei FreeBuds Pro 4 valamivel több, mint egy év kihagyással követi elődjét, így sokan azt remélték, hogy komoly előrelépést kapnak. Ezzel a Huawei mérnökei is tisztában voltak, és már a dobozon azt ígérik, ezzel a fülessel veszteségmentes zenehallgatásban lehet részed.
A feltűnően nagy dobozban érkező FreeBuds Pro 4 hordozó tokja és magának, a füldugóknak a kialakítása nem sokat változott az elődökhöz képest. A többféle elérhető szín közül mi a feketét kaptuk, aminek az élein (a toknál és a füldugóknál egyaránt) arany díszcsík fut végig. A fülesek száras kialakításúak, de rövidek, ezeken a Huawei felirat és a Histen logó látható kicsiben. A lézergravírozott vonalakkal a Huawei "a vonós hangszerek eleganciája előtt tiszteleg".
A tok teljesen átlagos méretű és tömegű, az alján egy Type-C portot, az oldalán pedig egy párosító gombot találsz. Prémium fülhallgatóról van szó, ezért elvárható a vezeték nélküli töltési opció is, ami természetesen megvan és Qi-kompatibilis. A tok felső részét kinyitva, ha nem is a legkönnyebben, de viszonylag biztonságosan kapható ki a két füldugó, amelyeken gyárilag hagyományos, M-es méretű szilikonharangok találhatók.
A már említett, nagyméretű dobozban egy külön tárolóban találod a többi szilikonharangot, összesen 6 párat. Ezek közül 3 a hagyományos, 3 pár viszont speciális. Ezek memóriahabos technológiával készült szilikonharangok, amelyekkel jobb izolálást, kényelmesebb viseletet ígér a gyártó. Azt, hogy éppen melyikkel van dolgod, úgy ismerheted fel, hogy a memóriahabos változatok harangja vastagabb a megszokottnál. Ez a teszt során nálunk azt jelentette, hogy eggyel kisebb (M-es helyett S-es) méretű harang volt a kényelmes.
Az igazi meglepetést (természetesen kellemeset) a gyártó a hangzásban ígéri. Az apró füldugóban speciális, egy 11 mm-es négymágneses driver, valamint a magas hangokhoz egy speciális tweeter dolgozik, így a frekvenciaátvitel a gyári adatok szerint 14 Hz - 48 kHz közötti.
A speciális felépítés azonban csak akkor tud érvényesülni, ha megfelelő minőségben kapja a zenét. Ezt a Huawei L2HC 4.0 audio kodek hivatott biztosítani, ami a konkurens megoldásoknál jelentősen nagyobb, akár 2,3 Mbit/s adatátviteli sávszélességet ígér. Ez nagyon jól hangzik (szó szerint), viszont apró bökkenő, hogy egyelőre egyetlen, hazánkban is kapható mobil támogatja, mégpedig a most megjelent, 900 ezer forintos Huawei Mate X6, amit azért néptelefonnak nem mondanánk. Amennyiben más mobilhoz, vagy eszközhöz párosítod a Kirin A2 chip által hajtott FreeBuds Pro 4-edet, SBC, AAC, LDAC kodekeket támogat még a füles. Ehhez BT5.2 kompatibilitás és multiconnect is tartozik (több eszközhöz való kapcsolódás).
A strapabíróság átlagos, az 5,8 grammos füldugókkal úszni nem szabad, de azért IP54 besorolást kaptak, így esőben és sportoláshoz is használhatók. A tok sem vízálló, a port sem szereti, ajánlott rá vigyázni.
A gyári adatok szerint az 510 mAh-s tok és 55 mAh-s fülesek kb. 1 óra alatt tölthetőek fel, az üzemidő pedig maximum 5 óra bekapcsolt ANC mellett, kikapcsolt zajszűréssel pedig 7 óra. Ezt a tokkal kombinálva maximálisan 33 óra hozható össze, ám ez például jobb kodek (L2HC vagy LDAC) esetén csökken, ha pedig telefonhívásokat is bonyolítasz, 3,5 órára csökkenhet az üzemidő (tokkal 18 óra).
A füldugók szárai érintésérzékenyek, így a vezérlést is itt oldhatod meg ujjaiddal. Hogy melyik mozdulat milyen parancsot vált ki, azt az Ai Life applikációban tudod megadni. Ha az érintéses vezérlés mellett valamin még vagányabbra vágysz, abban is tud segíteni a FreeBuds Pro 4, ugyanis a beépített érzékelőknek hála
fejmozgással, bólintással is vezérelheted a fülesedet.
Ez két irányban működik, és elég egyértelműre sikeredett: ha bólintasz, azzal felveszed a beérkező hívást, ha oldalra megrázod a fejedet, akkor pedig elutasítod.
Az AI Life applikációban ezt akár le is tilthatod, ahogy egyéb, hasznos funkciókat is találsz itt. Ilyen például a zajszűrés mértéke. Az áteresztő mód is elérhető, ami ma már alapfunkciónak számít, a hangszínszabályzó pedig többféle, előre beállított profil mellett egyéni beállítást is támogat (ami el is menthető új profilba). Van itt még frissítés, a füldugók megkeresésének lehetősége, illeszkedési teszt, a többszörös kapcsolat (Multi connect) beállítási panelje) és még néhány alapbeállítás. Érdekesség, hogy a tokba is építettek egy miniatűr hangszórót, ami például töltésnél csippan egyet, de sajnos a megkeresésnél ez külön nem szólaltatható meg.
Ez a füles már a HarmonyOS 5.0-t futtatja, ami egy fülhallgatónál túl sok információt nem jelent a felhasználó számára. A beüzemelésnél a megszokott Huawei AI Life applikációt kell használnod, amit továbbra is csak sideloadolva tudsz beszerezni androidos készülékeken.
Nem vártunk kevesebbet
A Huawei FreeBuds Pro 4 ára igencsak borsosra sikeredett: 94 ezer forintot kell érte leszurkolnod a kasszánál, ami nagyon sok pénz két füldugóért. Hogy ez ne fájjon annyira, a Huawei mérnökei igyekeztek nagyon jó hangminőséget és sok szolgáltatást belezsúfolni. A csomagolás elegáns és kellően nagy, a körítést csupán az AI Life sideloadolása rontja le. A tok és a füldugók jól néznek ki, nem túl nagyok és a tömegükkel sem volt gondunk.
A Huawei FreeBuds Pro 4 egyik legerősebb funkciója a beszéd közbeni zajszűrés. Ehhez a prémium szinten megszokott három mikrofon dolgozik itt is, amit egy csontvezetéses mikrofon egészít ki. A Huawei ehhez egy roppant hatékony algoritmust fejlesztett, ami tesztjeink szerint is kiváló hatékonysággal választja el a zajt és háttérzörejeket a beszédhangodtól. Ez szélzajnál és erős városi zajnál is jól dolgozik, a hívott felek egyszer sem panaszkodtak. Igaz, már a korábbi Huawei FreeBudsok is igen jól teljesítettek ezen a téren, itt viszont még tisztább beszédhangot kapnak a hívott felek.
Az 1 órás töltés teljesen átlagos sebességű, és a füldugók 40 perces 0-100-as töltési ideje sem kiemelkedő. A gyárilag akár 33 órásnak ígért üzemidő elsőre soknak tűnhet, azonban az aktív zajkioltás elég sok munkával jár, így az aktív ANC melletti üzemidő már korántsem ennyire jó - ennél láttunk már hosszabb üzemidejű TWS fülhallgatókat.
A tömörítetlen zenehallgatás csábító és még a prémium kategóriában is ritka (a Hi-Res Wireless ezzel szemben már elvárás 100 ezer forint környékén), viszont sajnos van egy "apró bökkenője": csak prémium és vadonatúj Huawei telefonnal élvezheted ki - így pedig hazánkban ez a felhasználói csoport igen kicsi. Szintén jól hangzik, hogy a Multi Connect kettőnél több eszközt is kezel egyszerre, a probléma itt is az, hogy ez csak új EMUI eszközök esetén igaz.
Az érintéses vezérlés egészen megbízható és ha megtanulod a gesztusokat, magabiztosan tudsz vezérelni minden fontosabb funkciót. A fejmozgatásos hívásfogadás vagy -elutasítás ennél izgalmasabban hangzik, de tesztünk során néha megbízhatatlan volt (épp az ellenkező utasítást érzékelte) - remélhetőleg szoftveresen javítanak ezen a részen.
Hangzását tekintve némi próbálgatást igényel a FreeBuds Pro 4, ugyanis a kétféle szlikonharanggal nem ugyanazt a hangzást kapod. Mi a memóriahabos harangokat választottuk, mert jobb zajszűrést nyújtanak, cserébe a basszus egy kicsit vékonyabb lett, mint a hagyományos szilikonharangokkal. Ez annyira nem gond, ugyanis a hangzás már eleve meleg hatású, színezett és igyekszik a szokásosnál több mélyet belevinni. A hangszínszabályzó itt jó szolgálatot tehet, egészen aprólékosan az ízlésedhez igazíthatod a hangzást.
Jó füles, de küzdenie kell
A Huawei FreeBudsok népszerűek hazánkban is, és jó okkal: jó hangminőség és ergonómia jellemző rájuk, a többféle típus pedig szépen lefedi az összes árszegmenst. A FreeBuds Pro 4 a topligába nevezett be, ahol nincsen egyszerű dolga, ugyanis legfontosabb extrája, az L2HC 4.0 kodek csak olyan mobillal használható ki, ami alig pár embernek van Magyarországon.
A bólintással vezérlés még nem teljesen megbízható, a memóriahabos szilikonharang pedig egy olyan extra, aminek vannak jó tulajdonságai, de lehet, hogy nem mindenkinek válik be. Ezeket leszámítva nem számít egyedinek a FreeBuds Pro 4: a jó hangzás jogos elvárás ezen az árszinten, a felszerelt applikáció is, viszont a csupán átlagos üzemidő (ANC mellett) lehetne például jobb is. Apple iPhone tulajok kb. 15 ezer forinttal drágábban kapják meg az AirPods Pro 2-t, míg a Sony WF-1000XM5 ennél olcsóbb, a Sennheiser Momentum TW4 15 ezer forinttal olcsóbb, ahogy a JBL Pro 2-je, a Google Pixel Buds Pro 2-je vagy a Jabra Elite 8-asa is. Ilyen árverseny mellett nem lesz egyszerű dolga a Huawei FreeBuds Pro 4-nek, pláne úgy, hogy amennyiben az L2HC 4.0-át és a memóriahabos szilikonharangokat nem vesszük figyelembe, szinte ugyanezt megkapod (kicsit kevésbé hatékony beszéd közbeni zajszűréssel) a Huawei FreeBuds Pro 3-mal, ami már 63 ezer forintért beszerezhető.