Nem idegen a Huawei-től, hogy szakterületükön kiemelt tekintélynek örvendő cégekkel köt szövetséget, elég, ha a Leicára gondolunk. Ezúttal a francia hifista Devialet nevű gyártóval fogott össze a Huawei, mégpedig azért, hogy a mobil audiotermékek piacán váljon megkerülhetetlen szereplővé.
Már több audio-eszköze is volt a cégnek, sőt, hazánkban is népszerűek a TWS fülhallgatói, de ezúttal egy minden porcikájában prémium modellt szeretett volna készíteni a cég. Ez lett a FreeBuds Pro 2.
A Devialet-fűszer
A 2007-ben alapított hifi-cég különleges audiofil termékeiről ismert, illetve egyedi megoldásairól. A Huawei esetében ez a driverekben és a hangzásban jelentkezik. Ennek legfontosabb és talán elsőként észrevehető eredménye, hogy a FreeBuds Pro 2 (nem összetévesztendő a FreeBuds 2 Próval)
megkapta a Hi-res Audio Wireless minősítést.
A minden oldalán lekerekített, ovális tok kicsi és viszonylag könnyű is, amiből az előddel szemben végre sokkal könnyebben kiemelhető a két füldugó. Még mindig nem annyira kényelmes és egyszerű ez a folyamat, mint például egy nyaknélküli füldugó esetében, de már könnyen megfogható és kiemelhető. A szár viszonylag rövid, viszont maradt a lapos, szögletes kialakítás, ami jól mutat és kényelmes is. Az irányításhoz érintésérzékeny gombokat vethetsz be, sőt, a gesztusokra különféle parancsokat is beállíthatsz az Ai Life alkalmazásban.
Odabent egészen speciális kialakítást alkalmaztak a fejlesztők, ugyanis a kis méret ellenére két driver is került mindkét füldugóba. Az egyik a mélyhangokért felelős és akár 14 Hz-ig képes lemenni, míg a másik a magashangok megszólaltatásáért felel - akár 48 kHz-ig.
A dupla driver-kialakítás ellenére egy kicsit könnyebb is lett a FreeBuds Pro 2, ráadásul sikerült úgy megépíteni, hogy IP54-es besorolást kaphasson. Ez nagyobb víz- és porállóságot jelent és igen hasznos egy ilyen apró, mobil kiegészítő esetén. Persze az úszás még mindig nem támogatott, ne ejtsd bele a vízbe sem a tokot, sem a füldugókat.
A FreeBuds Pro 2 3-3 mikrofonnal oldja meg a zajszűrést és zajelnyomást, illetve a fülbe szilikonharangok segítségével tudod behelyezni. A gyártó azt ígéri, hogy ezen a területen látványos előrelépést ért el, akár 47 dB zajelnyomásra képes a rendszer, ami impresszív eredmény. Mindehhez átlagos üzemidő társul: átlagos a 4 órás egyidejű használat a csúcskategóriában (zajszűrés nélkül 6,5 óra), viszont a tokkal néha megtámogatja a füldugókat akár a 30 óra is elérhető.
Szolgáltatások
A Huawei FreeBuds Pro 2-höz is az Ai Life applikációt kell telepítened mobilodra. Az első és igen fontos szolgáltatás, amit a fülhallgató lapján találsz, a SuperDevice támogatása, vagyis ez a modell tökéletesen támogatja a több eszköz egyidejű kapcsolódását. Ez nagyon hasznos, például notebook és mobil egyidejű használata esetén.
A zajszűrésnél választhatsz teljes zajkioltást és Éberséget is - utóbbi az átlátszó üzemmód, ahol a külső hangok egy részét is átengedi a FreeBuds Pro 2. A teljes zajkioltásnál egy érdekes opció is megjelent, mégpedig a dinamikus mód. Ilyenkor a zajkioltás mértékét a fülhallgató vezérlése határozza meg, ő dönti el, mekkora szintű legyen a zajok kiszűrése. Az Éberség üzemmódnál is van extra funkció, itt a Hang módot aktiválhatod, ami jobban átereszti a beszédhangot, de olyasmi, mint például a Sony-féle beszédfelismeréses pillanatmegállítás, nincsen.
A hanghatásoknál különféle equalizer-beállításokat aktiválhatsz, köztük az alapértelmezettet is, amit a Devialettel közösen alakított ki a Huawei. Kikapcsolni ezt nem tudod, csak úgy, ha saját hangzásképet veszel fel, ahol a manuális hangszínszabályzót nullán hagyod.
A normál AAC és SBC kodekek mellett itt aktiválhatod az Intelligens HD-t is, ami L2HC és LDAC kodekeket aktivál - érdemes ezt meglépni, ahogy a HD-hívások is előnyére válnak a fülhallgatónak.
A többi funkcióval már találkozhattál, a keresés nem rossz, de jobb, ha inkább nem veszted el egyik füldugót sem, a beilleszkedési teszt pedig a megfelelő szilikonharang kiválasztása, valamint a helyes beillesztés során jön majd jól. A viselésérzékelést nem kell bemutatnunk, az alacsony késleltetést pedig játéknál ajánljuk.
Tud nagyot szólni
A Devialet-házasság nagyon jót tett a FreeBuds Pro 2-nek: már az első kiadás sem volt rossz, de kiemelkedőt nem tudott nyújtani és volt néhány tervezési bakija is (például a tokból kiszedés igazi tortúra volt). A FreeBuds Pro 2 jól néz ki, fülben is jól mutat és nem hiányzik belőle egyetlen, kritikusan fontos, modern szolgáltatás sem. Használhatod iOS eszközökkel, windowsos PC-kel is, az Ai Life pedig kényelmes és gyors kezelhetőséget biztosít.
A dupla driver kialakításnak köszönhetően a hangkép tiszta, nem mosódnak össze a hangok, de azért elementális erőre ne számíts. A zajszűrés valóban javult, de ehhez az is fontos, hogy az illeszkedési teszten megtanuld, miként is kell a füledbe helyezni a dugókat. A teszt során a dinamikus módra nagyon kíváncsiak voltunk, és ez valóban dolgozott is, de zavaró volt, hogy néha teljesen váratlanul váltott zajszűrési szintet. Például séta közben egy repülő szállt el, mire rögtön váltott a fülhallgató, majd váltott is vissza. Az áttetsző, vagyis Éberség mód is jól működik, de például a hang módnál a beszédfelismeréskori pillanatmegállítás hasznos lehetne (illetve mindkettő együtt). Hívások alatt szintén jól teljesített a FreeBuds Pro 2, a három-három mikrofon nagyon pontosan képes rögzíteni viselője hangját.
A FreeBuds Pro 2 nagyon jól megépített, elegáns és profi belsővel szerelt TWS fülhallgató, ami ráadásul kínál is néhány hasznos extra funkciót. Modern szolgáltatás nem hiányzik belőle, az apróbb hibákat, bizonytalanságokat 1-2 firmware-frissítéssel meg lehet oldani, viszont két dolog igencsak megnehezíti boldogulását. Egyrészt a nagyon-nagyon erős konkurencia a topligában, másrészt a 80 ezer forintos vételár, ami olyan ellenfelekkel hozza össze, akiket nem lesz egyszerű legyűrni.