Óriási sikerként lehet elkönyvelni a TWS, vagyis True Wireless Stereo fülhallgatók piacra lépését. Miután megjelentek, pár év alatt tömegesen elterjedtek, kiszorítva ezzel szinte minden kábeles mobil fülhallgatót. Nem is csoda ez a hirtelen siker: nem kell harcolnod a kábellel, a füldugók kicsik és könnyűek, ha jól választasz, a hangminőséggel sem lesz gondod, ha pedig a közép- vagy felsőkategóriából választasz, a zajelnyomás és a hívás közbeni beszédhang is parádés.
Ha azonban jobban megnézed a kínálatot, láthatod, hogy a TWS fülhallgatók 90%-a zárt, és a passzív zajszűréshez szilikonharangot használnak, ami teljesen eltorlaszolja a hallójáratokat. Ez nem mindenkinek kényelmes, ha pedig sportolsz, egyenesen rossz is lehet, hiszen sokaknak hajlamos beleizzadni a fülük, ami kényelmetlenné teszi ezeket a füleseket. Miután minden embernek más alakú a füle, a kis méretű füldugók nem mindig ülnek stabilan, és mozgás közben elmozdulnak, vagy akár ki is esnek. A megoldásra is rájöttek már a gyártók: speciális rögzítésre van szükség, hogy a füldugó ne tudjon könnyedén elmozdulni, a szilikonharang helyett pedig nyitott kialakítást kell használni, hogy a hallójáratot ne blokkolja semmi, szabadon tudjon szellőzni. A FreeArc mindkét feltételnek megfelel, amit új belső felépítés és szoftveres extrák egészítenek ki. Megnéztük, kinek és mikor érdemes a hagyományos TWS fülhallgatók helyett vagy mellett a FreeArcot is felírnia a bevásárló listájára.
FreeClip után szabadon
Nem az első nyitott-rendszerű TWS fülese a FreeArc a Huawei-nek, de az első, ami ezt a speciális C-formát kapta. Maga a füldugó a fülre fekszik fel és teljesen szabadon hagyja a hallójáratot, ami így szellőzhet még a nagy melegben is. A fülduó végéből egy C-alakú szár kanyarodik felfelé és hátra a fül mögé, ami az aktív mozgásnál elengedhetetlenül szükséges stabil tartást biztosítja. Ez a szár puha szilikon borítású és rugalmas, nem merev, így szinte bármilyen méretű és formájú fülre kényelmesen illeszkedik. A tapasztalt mérnökök a súlyelosztást is kiválóan megoldották, bár elsőre furcsa lehet a hátsó szár viszonylag széles vége, valójában ez kényelmes, nem nyomja a fület vagy a fejet.
A Huawei nem is rejtette véka alá, hogy nem egy általános, bárki számára ideális fülhallgatót készített a FreeArc személyében, kifejezetten az aktív sportolókat célozta meg ezzel. Ennek megfelelően a strapabíróságon javított, így sikerült IP57-es por- és vízállóságot adni a fülesnek, hogy akár esőben izzadva és sportolva se történhessen semmi baja a FreeArcnak.
A nyitott kialakítás a szellőzés és kényelmes viselet mellett a környezeti hangokat is átengedi, így a FreeArc esetében az aktív zajelnyomásról sincs értelme beszélni. Ez biztonságosabb kültéri sportolást tesz lehetővé, mert egészen biztosan meghallod a mögüled érkező autót, biciklit, vagy bármi potenciális veszélyt. Ugyanakkor a rejtett mikrofonok (füldugónként 2-2 mikrofon) és a vezérlőchip mégis végeznek zajelnyomást, mégpedig hívás közben. Ilyenkor kiszűrik a körülötted hallható környezeti zajokat, és csak a te hangodat továbbítják a másik fél számára a tiszta hívás érdekében.
Nagy előrelépés, de nem audiofileknek készült
A Huawei FreeArc esetében a nyitottságot, a kényelmes viseletet sikerült jól megoldani, viszont az ilyen TWS fülhallgatók nagy problémája mindig a vékony, erőtlen hangzás szokott lenni. Miután a FreeArc a fülre ül fel, nem kell betömni a hallójáratba, viszonylag nagy hely maradt az elektronikának és a hangszóróknak. A driver éppen ezért egy 17x12 mm-es egység, ami kifejezetten nagynak számít, erre pedig ráerősít az egyenesen a külső hallójáratba irányított hanghullám. A nagyobb méretnek köszönhetően antennákból is méretesebbek kerültek a FreeArcba, ezáltal a Bluetooth hatótáv is nagyobb, mint egy hagyományos TWS esetében. A hangkodekek terén viszont meglepően konzervatív maradt a Huawei, az SBC és az AAC mellett mást nem kapsz.
A füldugókba egyenként 55 mAh-s akkumulátorok kerültek, amit a tokba szerelt 510 mAh-s akkuval tudsz menet közben is tölteni. Ezzel a kialakítással 7 órás egyidejű zenehallgatás, tokkal együtt pedig 28 órás üzemidő érhető el. Ha Type-C porton a hálózatra kapcsolod, 10 wattos töltéssel 10 perc alatt 3 órányi üzemidőhöz juthatsz.
A viszonylag nagy felületen nem volt különösebben nehéz az érintéses vezérlést kialakítani, amit az Ai Life applikációban kedvedre be is állíthatsz. Ezt az appot akkor is érdemes beszerezned, ha amúgy tartasz a hivatalos App áruházakon kívüli letöltésektől. Ebben az alkalmazásban a frissítés mellett a hangzást is beállíthatod, vezérelheted a dupla-készülékes csatlakozást, aktiválhatod az alacsony késleltetési módot, megkeresheted elkallódott fülesedet, valamint ha halknak találod a FreeArcot, extra hangosításra válthatsz. Ha emellett modern Huawei telefonod van, egyszerre két FreeArcot is csatlakoztathatsz egy mobilra, így egyszerre hallgathatjátok ugyanazt.
Abban jó, amire kitalálták
A Huawei FreeArc okos tervezés eredménye, és amire tervezték - vagyis a szabadtéri aktív sportolás - abban egészen jól szerepel. A nyitott kialakítás és a C-formájú szár kényelmes viselet mozgás közben is, viszont például futásnál számolj azzal, hogy a szokatlanul nagy méretű tokot nem cipeled magaddal, mert nem nagyon férne el sehol sem. Kialakításából adódóan a passzív és az aktív zajszűrés egyaránt hiányoznak, így zajos városban, vagy repülőn nem éppen ideális, viszont szemüveggel viselve is kényelmes, ha például kirándulás, futás közben így viselnéd. A hangzásnál panaszkodhatunk a hiányos kodek-támogatásra, de még ha lenne is jobb kodek, akkor sem szólna ennél jobban a füles - hiába a nagy méretű driverek, a kialakításból eredően a hangzás nem kimondottan erőteljes és meleg. Ha városi közlekedésben használod, podcastet ne nagyon hallgass, mert egy metrószerelvény beérkezése az állomásra, vagy a folyton megszólaló hangosbemondó elnyomja a fülhallgatóból érkező beszédhangot. Ugyanakkor a többi, hasonló kialakítású TWS füleshez viszonyítva egészen jó az eredmény, jó munkát végeztek a mérnökök. A hangszivárgás csökkentésén is dolgoztak a FreeArcnál, a "reverse sound waves system" rendszerrel normál utcai zaj mellett alig hallja a zenédet a melletted álló. Persze egy csendes irodában más a helyzet, ilyenkor már közepes hangerő felett tisztán kivehető, hogy mi szól a fülesben. A vezérléssel nem voltunk maradéktalanul megelégedve, többször is előfordult, hogy nem a kívánt pöccintést érzékelte a füles külső felülete.
A nagy méretből adódóan azt vártuk, hogy rekord üzemidőt kapunk, de ez nem jött össze, igaz, ezt a Huawei úgy is magyarázhatja, hogy ha 7 órán keresztül aktívan sportolsz, úgyis megállsz majd 10-20 percre, amikor feltöltheted a fülesedet újabb hosszú órákra. A hívás során a hang tiszta és valóban zavaró zajoktól mentes, a beszédhangot jól kiemeli a vezérlés, hogy még szélzaj mellett se legyen gond a tiszta híváshang.
A Huawei FreeArc 39 990 forint, ami egy kicsit magas ár (pláne úgy, hogy még Type-C töltőkábel sincs a dobozban!), tekintve, hogy nincsenek fejlett audio kodekek és aktív zajszűrés sem. Ugyanakkor a Beats vagy a Bose megoldásaihoz viszonyítva kimondottan olcsónak tekinthető, és még a Sony LinkBuds L910-nek is alávág árban. Ha nem bírod elviselni sportolás közben a szilikonharangos TWS füleseket, próbáld ki, mert kényelmes és mezőnyében jól is szól.