Többszöri halasztást követően a múlt héten útnak indult a Boeing Starliner nevű űrrepülője, az esemény több szempontból is egy új korszak kezdetét jelenti az űrkutatásban. Hosszú idő óta először küldtek embereket az USA területéről a világűrbe, és ha minden rendben megy, a jövőben ezt sok további fogja követni a repülős cég eszközének jóvoltából.
A jelenleg a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) csatlakozó Starliner eredetileg csak egy hetet töltött volna a sztratoszférán túl, ám úgy tűnik, hogy a visszatérése előtt még el kell hárítania néhány hibát. A NASA és a Boeing közös közleménye szerint a hazaútra végül csak 18-án, vagyis jövő kedden kerülhet sor.
Dina Contella, a NASA programvezető-helyettese azt közölte, hogy a halasztást egy szelep meghibásodása indokolja. Állítólag már napokkal ezelőtt is észlelték a hélium szivárgását, ám csak mostanra sikerült ennek megtalálni a forrását. Már az odaút során is léptek fel hibák a manőverező hajtóműveken, ám ezeket menet közben el tudták hárítani.
Eredetileg most pénteken tért volna vissza a Starliner, tehát ha tudják tartani a felvázolt ütemtervet, nem lesz jelentős a késés. Houston közleménye szerint a hazatérés ütemezésénél a meghibásodás elhárításán túl figyelembe kell venni az űrutazásnak jelenleg nem éppen kedvező időjárási viszonyokat és az ISS alaplegénységének időbeosztását is.
Jelen állás szerint az űrrepülő hat órával azután, hogy jövő kedden leválik az ISS-ről, az új-mexikói sivatag felett, az arizonai Willcox Palayán fog belépni a légkörbe, és végül földet érni. Ennek a helyszínét és időpontját azonban még befolyásolhatják a természeti tényezők, így azokról később hoznak végleges döntést a projektért felelős tisztviselők.