Töretlen a népszerűsége az okosóráknak, ami nem véletlen: kiválóan egészíti ki a mobiltelefont, kényelmesebbé teszi a mindennapokat, ha pedig sportolsz, ma már szinte elengedhetetlen, hogy ne legyen egy halom szenzort rejtő karperec valamelyik karodon. Utóbbi feladatra hobbi szinten a fitneszkarperecek is alkalmasak, de ha GPS-t, masszív megépítést és jobb kijelzőt szeretnél, feljebb kell lépned. Az igazán profi darabok 100 ezer forint magasságában indulnak és a határ a csillagos ég, ám ha egy kicsit alaposabban körülnézel és egy kevés kompromisszumot is elviselsz, jó felszereltségű, elérhető árú példányokat találsz. A Honor Watch 4 is ebben a népszerű sávban versenyez és igyekszik minden felhasználóval egyértelműsíteni, hogy termékei nem az egykori anyacég, a Huawei "átmatricázott", minimálisan módosított másolatai.
Elegancia, de nem a legférfiasabb módon
Dizájnját tekintve a Honor Watch 4 leginkább az Apple Watchra hajaz, de azért nehéz lenne a kettőt összekeverni. A szögletes, de lekerekített sarkú kijelző kellemesen nagy, 1,75"-os, amihez 390×450 pixeles felbontás tartozik. A 60 Hz-es AMOLED-panel kiváló fényerőt garantál, tűző napsütésben is jól olvasható, miközben takarékos, van AOD módja (Always on Display) és automatikus fényerőszabályzásra is képes. A vezérléshez egyetlen gombot kapsz az óratest jobb oldalán, emellett még érintéssel lépkedhetsz a menükben.
A minden élénél és sarkánál lekerekített, prémium érzetű alumíniumból készült óratesthez két oldalról 21,5 mm-es, egyedi szíj csatlakozik, amely szilikonból készült. A hátlap műanyag, a kijelzőt üveg védi, két oldalt pedig egy hangszórót és egy mikrofont találsz. Egy ilyen óra attól lesz okos, ha a szoftveres extrák sok-sok szenzorból tudnak adatot nyerni. A Watch 4 esetében a mozgásérzékelő giroszkópon felül gyorsulásmérőt, véroxigénszint-mérőt és pulzusmérőt találsz. A telefonoddal BT 5.2 LE-n tartja a kapcsolatot az óra és teljes GPS-egység is került bele, ami a legtöbb fitneszkarperecből ugyebár hiányzik. A gyártó 14 napos üzemidőt ígér egyetlen töltéssel, amit a 451 mAh-s akkumulátorral oldottak meg. Természetesen teljes vízállóságot kapsz 5 ATM-ig, a pornak is szépen ellenáll az óra, de a karcoktól azért illik védeni az óratestet és a kijelzőt.
Ennyire okos a Watch 4
Nézzük elsőként, hogy mire nem képes a Honor órája. Nincs benne például EKG, barométer, nem tudsz NFC-t kihasználva fizetni vele, sőt LTE-s verziója sincs. A belső tárhely 4 GB, amiből 1,8 GB-ot tudsz felhasználni zenei fájlok tárolására, ezt manuálisan kell a telefonos applikációból feltöltened az órára.
A Watch 4-en a Honor MagicOS 7.2 fut, az iOS-es vagy androidos mobilos applikáció pedig a Honor egészség app, ám aki már találkozott hasonló Huawei termékkel, könnyen felfedezheti a hasonlóságokat. Bizony, hiába a több évvel ezelőtti szétválás és a külön termékpaletta, valamint szoftveres fejlesztőcsapat, a Honor egészség app és az óra szoftvere nagyon-nagyon sok mindenben hasonlít a Huawei órák szoftvereire, vagy azonos azokkal. A menü, az óraszámlapok kezelése, az értesítéskezelés, sőt több funkció is kísértetiesen megegyező, de ez persze nem feltétlenül jelent gondot.
A Honor Watch 4 számtalan fitneszfunkciót kínál, így például rengeteg sportot képes monitorozni, beleértve szabadidős tevékenységet és akár táncot is. Ezenfelül az órádon fogadhatod a hívásokat, méghozzá egészen jó hangminőséggel, kellő hangerő mellett. Szintén képes a Watch 4 arra, hogy direktben BT-s fül- vagy fejhallgatót kapcsolj hozzá, viszont egyéb extra kiegészítőket (mellkaspánt stb.) nem tud kezelni. Ebből is látható, hogy ez a hobbisportolókat célozza inkább, így például a GPS-vevő beállításait sem tudod módosítani és harmadik féltől származó appokat, ökoszisztémát sem kezel a Watch 4 (pl. Strava).
Ezt azonban a helyén kezelve, vagyis úgy, hogy egy olyan okosóráról van szó, ami hobbisportolók igényeit hivatott kiszolgálni, nem is olyan nagy gond, a Honor egészség applikációban számos, hasznos funkciót elérsz.
Az első lapon kártyák segítségével, jól áttekinthető módon megtalálsz minden mért adatot, beleértve a mozgási értékeket, pulzust, alvási információkat, stressz-szintet, véroxigén-szintet, valamint a szoftveresen, az edzéseid során kikalkulált Erőnléti életkorodat. Szintén itt találsz olyan extrákat, mint a Család és barátok kezelése, így egymást motiválhatjátok az aktív életvitelre, innen indíthatsz alvást segítő zenéket, légzési és stressz-szintcsökkentő gyakorlatokat. Az Edzés lapon előre rögzített, animációval megtámogatott edzéseket találsz, ami nagyon hasznos, érdemes ezeket átböngészni.
Ahol sokkal többet kínál a Honor, mint a Huawei hasonló okosórája, az az értesítéskezelés. Mármint abban a tekintetben, hogy az értesítések egyszer érkeznek meg, mindig a megfelelő ikon jelenik meg és törölhetők is a már nem szükséges információk. Ezt jól kezeli a Honor MagicOS rendszere, viszont válaszolni sajnos sehogy sem tudsz, még előre rögzített üzenetekkel sem. A Watch 4 másik nagy hiányossága, hogy applikációkat egyáltalán nem kezel - azt kapod, amire az óra alapértelmezetten képes, semmi többet. Szintén nincsenek harmadik féltől származó, pénzért megvásárolható számlapok, és bár a kínálat elég szélesnek látszik, nagyon sok a szinte teljesen ugyanolyan, ahol csak a háttérkép változik.
Hobbi sportolók nem fognak csalódni
Ha nem profi funkciókra, appokra, NFC-s fizetésre vágysz, de többet szeretnél, mint egy fitneszkarperec, a Honor Watch 4 vonzó opció lehet. A mobilos applikáción és az órán futó szoftveren még van mit fejleszteni, néhány alapszolgáltatás (rögzített üzenetek, több óraszámlap, egyértelműbb navigáció) javulhatna még, de alapvetően sok extrát kapsz, amik megkönnyítik a hétköznapokat. A sportolás során átlagos pontosságot, viszonylag gyorsan kapcsolódó GPS-t kapsz, de például az automatikus edzésfelismerés a tesztünk során (futás) egyáltalán nem működött megbízhatóan.
A gyártó 14 napos üzemidőt ígér, ami kikapcsolt AOD mellett (always on display) tesztünkön 10 napot jelentett komolyabb GPS-es edzés nélkül. Ez azonban nem róható fel negatívumként, mert így is szép eredmény, ha pedig tölteni kell, a mágneses dokkolóval gyorsan felpumpálhatod az óra akkumulátorát.
Messze nem tökéletes a Honor Watch 4, komoly(abb) sportolóknak egyáltalán nem ajánljuk és azoknak sem, akik sok-sok appot szeretnének karjukon viselve is nyomkodni, vagy éppen fizetni az órájukkal. Ha viszont egy könnyen használható, barátságos alapfunkciókat és néhány hasznos extrát kínáló, belépőszintű okosórát keresel, jó választás lehet a Honor Watch 4, aminek 55 ezer forintos ára nem is olyan vészes. Megjelenését tekintve talán nem kimondottan férfias, de az tény, hogy minőségi alapanyagokból készült és a kijelzője is egészen jó.