Lassan 47 éve már annak, hogy a NASA Voyager-programjának első eszköze 1977 szeptemberében útnak indult. A Voyager-1 feladata kezdetben annyi vol, hogy a Szaturnuszt és a Jupitert megközelítve gyűjtsön adatokat a két szomszédos gázóriásról, ám eredeti küldetését befejezve, a földi irányítás szándékának megfelelően, megindult tovább a Naprendszer külső határa felé.
A legendás eszköz, mint azt később a küldött adatok megerősítették, 2012 augusztusa óta a csillagközi térben tartózkodik. A folyamatosan 61 000 km/órával haladó szonda jelenleg mintegy 24 milliárd kilométerre van a Naptól, így a Földtől legtávolabbra haladó ember által készített tárgy címe is jogosan illeti meg.
A NASA nemrégiben kiadott egy közleményt, mely szerint a Voyager-1 mind a négy tudományos műszere ismét adatokat küld. Ez annyit tesz, hogy az ügynökség ismét megkapja az eszköz leolvasásait plazmahullámokról, a mágneses mezőkről és az űrben lévő részecskékről.
Ez már épp időszerű volt, hiszen az adatok továbbítása tavaly november óta szünetelt. A javítás meglehetősen problémás volt, hiszen a projekten dolgozó szakembereknek minden alkalommal 45 órát kellett várniuk a szonda visszajelzésére. Áprilisban az ügynökség elérte, hogy a Voyager 1 elkezdje továbbítani a működésével kapcsolatos állapotinformációkat.
A csillagközi űrben haladó eszköz most különböző tudományos műveleteket végez, és a NASA szakembereinek kell újrahangolniuk az időmérő szoftvert, valamint más karbantartási munkálatokat elvégezniük egy viszonylag ritkán használt digitális magnón. Ez nem rossz teljesítmény egy olyan szondától, amely már 47 éve folyamatosan működik.