A villámgyorsan teret hódító generatív mesterséges intelligencia egyik legvitatottabb kérdése, hogy miként lehetne rávenni az algoritmusok fejlesztőit a művészek kompenzálására. Az MI ugyanis az online elérhető képanyagokból tanulva hellyel-közzel bizonyos alkotók stílusát is képes reprodukálni, a művészeknek viszont semmi hasznuk sincs ebből, s még azt is kénytelenek elviselni, hogy nekik tulajdonított gépi kreálmányok keringenek a világhálón.
Egy új szoftver azonban most megoldást kínál a problémára azzal, hogy ellehetetleníti az algoritmusok számára egy adott alkotó stílusának lemásolását.
A Glaze nevű programot a Chicagói Egyetem kutatói fejlesztették ki, és azzal védi a művészeket, hogy az emberi szem számára láthatatlan változtatásokat helyez el a képeken, amelyek eléggé összezavarják a mesterséges intelligenciát ahhoz, hogy az az anyagot átfésülve se legyen képes utánozni az adott illető stílusát. Az alábbi Twitter-posztok megmutatják, hogy a Glaze-zel való kezelés után az egyik képgenerátor csak mérsékelt sikerrel tudta reprodukálni Karla Ortiz Musa Victoriosa című festményét.
The GLAZE technique is specifically adversarial to finetuning. Decided to take an alternate approach "style mimicry" and used PEZ to reverse engineer viable prompts. Seems to work as expected: generated prompts capture content but bork on style. great work @ravenben and team! https://t.co/5vqVfnUQeg pic.twitter.com/g6f8ngp0jR
— David Marx (@DigThatData) March 16, 2023
A Glaze ingyenesen elérhető az érdeklődők számára, az viszont fontos részlet, hogy csupán azokat a műveket képes megvédeni, amelyek még nem kerültek be a generatív modellek betanítására szolgáló adatbázisokba. A fejlesztők továbbá arra is felhívták a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia rohamos fejlődése miatt ez az eljárás sem fog végleges megoldást nyújtani.
A művészek számára valójában csak az hozhatna némi megnyugvást, ha a törvényhozók megalkotnák a generatív MI fair felhasználására vonatkozó jogszabályokat, ez azonban még évekbe telhet, még ha már vannak is erre vonatkozó törekvések, köztük a 2021 óta előkészítés álló európai uniós törvénycsomaggal.