Ahogy arról nálunk is olvashattatok, az ősz során egy oly hatalmas napkitörés nyomait sikerült felfedezni egy 14 ezer éves fatörzs évgyűrűiben, ami az egész jelenlegi civilizációnkat képes lenne megbénítani, és a jelenlegi tudásunk szerint bármikor megismétlődhet.
A katasztrófára persze szerencsére még nem került sor, viszont a NASA nemrég egy különösen erős flerről adott hírt. Ezek a jelenségek a naptevékenység látványos formái közé tartoznak, és a csillag jól behatárolható részeinek hirtelen kifényesedésével járnak, amely a röntgentartományban vagy más hullámhosszokon figyelhető meg.
A december 14-én lezajlott fler X2.8-as erősségű volt, és ezzel 2017 óta a legmagasabb regisztrált értéknek számít. A flereket egy háromlépcsős rendszerben osztályozzák, amelyben az X a nagy, az M a közepes, a C pedig a gyenge kitöréseket jelöli. A jelenséget a Solar Dynamics Observatory műhold érzékelte, ultraibolya-tartományú felvételeket készítve a villanásról, amiből ez a látványos GIF született:
A TechSpot beszámolója alapján az esemény két órán át világszerte zavarokat okozott a rádiókommunikációban, beleértve az alacsony és a magas frekvenciákat is, amit több pilóta is jelzett. A tudomány aktuális állása szerint a flerjelenségeket a Nap mágneses energiájának hirtelen felszabadulása idézi elő. A köznyelv ugyan sokszor tesz egyenlőségjelet a fler és a napkitörések közé, az utóbbi azonban a naptevékenység egy intenzívebb formáját takarja, amelyben a fler csupán egy a párhuzamosan lezajló folyamatok közül.