Folyamatos a vita a nagy technológiai fejlődés közepette arról, hogy mikor lehet hasznos egy robot és a mesterséges intelligencia, és mikor nem, milyen területeket kellene inkább békén hagyni, és továbbra is emberekre bízni.
A jelek szerint a pénzügyi piacon egyre nagyobb teret nyer az MI, a Juniper Research szerint már idén is 24 milliárd dollárnyi fedezet nélküli hitelt közvetítettek ki olyan platformokon keresztül, amelyek mesterséges intelligenciára építenek.
A jóslatok szerint 5 év múlva már évi 315 milliárd dollárt szórnak majd ki hitel formájában mesterséges intelligenciák. A pénzintézetek állítólag fel szeretnék gyorsítani a fedezet nélküli hitelek ügyintézését, főleg a világjárvány óta.
Az MI feladata többek között a kockázatok felbecsülése és mérséklése, valamint fenntartható hitelek kidolgozása is, lakossági és üzleti ügyfél esetében egyaránt.
A bankok azt remélik, hogy így visszaszoríthatják a fintech jellegű cégeket is, ezzel egyszerre a befektetések menedzselésében is egyre többször használnának mesterséges intelligenciára építő algoritmusokat és chatbotokat.
A hatékonyság nagy kérdés lesz persze, ahogy az, mennyire fogadja el valaki, hogy algoritmus dönt a pénzéről, és ad ezzel kapcsolatban tanácsot.