Murphy törvénye alól természetesen a Windows sem képez kivételt, így szinte garantált, hogy mindig a létező legrosszabb időpontban ugranak fel a havi biztonsági frissítés elérhetővé válására vonatkozó figyelmeztetések, melyeket elfogadva még újra is kell indítanunk a számítógépet, hogy települjön az aktuális csomag.
A jövőben viszont a Microsoft megkönnyítheti az életünket, köszönhetően egy olyan eljárásnak, amely nagyban megritkíthatja a frissítésekből eredő kényszer-rebootokat.
Elsőként a Windows Central hívta fel rá a figyelmet, hogy a redmondiak a Windows Insider Program fejlesztői (Dev) csatornáján tesztelik a hot patching nevű megoldást, amely már a futtatott folyamatok memóriában tárolt kódját írja felül, így nem szükséges számára a PC újraindítása az aktuális update installálásához.
A megoldás nem teljesen új, mivel már bizonyos Windows Server kiadásokban és az Xboxon is alkalmazza a Microsoft, most viszont a Windows 11-ben zajlik a tesztje az olyan gépeken, amelyeken engedélyezve van a virtualizáció-alapú biztonsági protokoll (VBS). Fontos azonban megjegyezni, hogy a hot patching nem szabadít meg teljesen a rebootoktól, mert egy alapfrissítésre támaszkodik, aminek néhány havonta szüksége van egy újraindításra, illetve még ezzel együtt is előfordulhatnak olyan hibajavítások, amelyek újraindítást igényelnek, nem beszélve a nagyobb funkciófrissítésekről.
A Windows Central úgy értesült, hogy a Microsoft a Windows 11 vélhetően nyáron érkező 24H2-es frissítésével szeretné lezavarni a hot patching nyilvános kiadását x86-os és x64-es hardvereken, míg az ARM-alapú PC-k csupán valamikor 2025-ben számíthatnak rá. Arról a portálnak sincsenek információi, hogy a megoldás a Windows 11 normál felhasználóinak, avagy csak az Enterprise, Education és Microsoft 365 ügyfeleknek szól-e majd.