Továbbra is megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen mértékben érdemes csökkenteni a képernyőidőt akár gyerekek, akár felnőttek esetében, de az tény, hogy a túlzott képernyőhasználatot több kutatás is pszichológiai problémákhoz és elhízáshoz kötötte. Egy most publikált kutatás szerint pedig az alapvető sejtfunkciókat is komolyan ronthatja a kütyük által kibocsátott kék fény.
Az Oregon Állami Egyetem Integratív Biológiai Tanszékének professzora, dr. Jadwiga Giebultowicz vezette a kutatást, amelyben muslicákon tesztelték a kék fény hatását. A kutatás egyértelműen rámutatott, hogy azok a gyümölcslegyek, amelyeket teljes sötétségben tartottak, tovább éltek, mint amiket kék fénynek tettek ki.
"Mi vagyunk az elsők, akik kimutatták, hogy specifikus metabolitok - a sejtek megfelelő működéséhez elengedhetetlen vegyi anyagok - szintje megváltozik a kék fénynek kitett muslicákban."
A kutatás rámutatott, hogy a kék fénynek kitett állatokban bekapcsoltak a stresszvédő gének, megemelkedett a szukcinát-szint, de csökkent a glutamát szintje. A szukcinát elengedhetetlen az egyes sejtek működéséhez és növekedéséhez szükséges üzemanyag előállításához. Az eredményekből arra következtethetünk, hogy a sejtek szuboptimális szinten működnek, és ez okozhatja a korai sejthalált, illetve hogy a kék fény felgyorsítja az öregedést. A kutatók remélik, hogy a jövőben embereken is tesztelhetik majd a hipotézist.