Két lábon járó robotot alkotni jóval nagyobb kihívás, mint mondjuk egy guruló, vagy több lábon álló modellt, de a tudomány az elmúlt években ezen a területen is látványos eredményeket ért el.
Az olyan csúcstechnológiás fejlesztések, mint a Boston Dynamics akadálypályákat teljesítő Atlasa, vagy a világ leggyorsabb kétlábú robotjaként ismert MABEL mellett szintén az élvonalat képviseli az Oregoni Állami Egyetemből kinőtt Agility Robotics Cassie-je, amely tavaly az 5 km-es távot is lekocogta, most pedig a 100 méteres sprintben állított fel Guinness-rekordot.
A struccként szaladó szerkezet 24,73 másodperc alatt teljesítette a kihívást, ami az emberi sprinterekhez képest (9,58 másodperc a jelenlegi világrekord) ugyan kevésnek tűnik, de a szintetikus futók kategóriájában első és egyedülálló teljesítmény.
Az Agility Robotics gépi tanulás segítségével trenírozta a struccként szaladó szerkezetet, egy hét alatt egy egész évnyi edzést szimulálva.
A projektben résztvevő Alan Fern, mesterséges intelligenciára szakosodott professzor szerint a legnagyobb gondot nem is maga a sprintelés, hanem az átmenet leprogramozása okozta a kiindulási póz, a futás és a beérkezési póz között.
Cassie-nek végül két együttműködő neurális hálót kellett bevetnie és összedolgoznia, hogy ne bukjon fel, melyek közül az egyik a futásért, a másik pedig a mozdulatlanul állásért felelt.
Ahogy a fenti videó is mutatja, a robot és az edzővé átvedlett mérnökök kiválóan abszolválták a feladatot, így a rekord megkapta a maga bejegyzését a Guinness-adatbázisban.