Az elektronikai iparban egy csomó olyan alkotóelemet használnak a gyártók, amelyek csak nagyon limitált mennyiségben állnak rendelkezésre a Földön, ráadásul ezek közül többet csak olyan területeken lehet kitermelni, amelyek pont az ipari jelenlét miatt végleg elpusztulnak.
Ilyen a tantál is: ez az átmenetifém az egyedülálló hőállósága miatt fontos egy csomó iparágban, de a legnagyobb felvásárlói egyértelműen a félvezető-gyártók. A mobilokba, számítógépekbe és játékkonzolokba szánt alapanyagot a tantalit, vagy más néven koltán nevű ásványból nyerik ki, amelynek egyik legfontosabb lelőhelye az afrikai Kongó.
A polgárháborús területen egyébként is elég kétes körülmények között tudják a különféle cégek folytatni a bányászati tevékenységet, amely egyrészt emberi jogi tekintetben is kaotikus (folyamatosan érkeznek hírek a szinte rabszolgamunka-szerű körülményekről és a gyerekmunkások alkalmazásáról), de ugyanilyen fontos az is, hogy a kitermelés során teljesen elpusztítják amúgy is veszélyeztetett fajok élőhelyeit.
A gorillák amúgy is a fajok kipusztulásának emblematikus "folyamatjelzői", számukat korábban az orvvadászat tizedelte meg, de mára a fent említett ipari tevékenység miatt egyre zsugorodik a természetes élőhelyük. Az emberszabású emlősök védelmére szakosodott Jane Goodall Intézet most egy új, nemzetközi akciót indított, amely Magyarországon is elstartol. A lényege az, hogy akinek elavul vagy elromlik a mobiltelefonja, az ne dobja el, hanem adja le azokon az akcióhoz kapcsolódó gyűjtőpontokon, ahonnan aztán újrahasznosítani viszik őket. Így ezekből nyerik ki a tantált, és talán jóval kevesebb bányászatra lesz szükség az új készülékek előállításához.
A hazai akció december elsején a budapesti Dürer Rendezvényházban indul, itt lehet elsőként leadni a használt mobilokat, de a további gyűjtőpontokért érdemes folyamatosan látogatni a Jane Goodall Intézet Facebook oldalát.