Éveken át arról szóltak a híradások, hogy az orosz, a kínai és az észak-koreai hackerek a legaktívabbak, elsősorban az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és más nyugati országokat ostromolva az online térben.
Az e-mailes támadásokat figyelő Surfshark legfrissebb adatai szerint viszont Ukrajna lerohanásával fordult a kocka, és már az orosz fiókokat törik fel a legtöbbször.
Az elemzőcég 2022 első negyedévét vizsgálva arra jutott, hogy a kérdéses időszakban az orosz felhasználók voltak kénytelenek elszenvedni az összes, e-mail fiókok ellen indított támadás ötödét. Ennél is beszédesebb, hogy a megelőző negyedévhez képest 136%-kal emelkedett a sikeresen feltört orosz fiókok száma, miközben az összes támadás tekintetében 58%-os csökkenést (43,169 millió helyett 18,174 millió esetet) mértek.
Forrás: Surfshark (a Forbes-on keresztül)
Az ukránokkal kapcsolatos szimpátiára utal az is, hogy habár a kelet-európai régióban még mindig az északkeleti szomszédunk ellen irányul a legtöbb e-mailes támadás, a megelőző negyedévhez képest 2022 első három hónapjában 67%-kal kevesebb akciót regisztráltak. A Lengyelország elleni támadások száma viszont megugrott, ami nyilván nem független attól, hogy a lengyelek lobbiznak a leghangosabban Ukrajna hathatósabb megsegítéséért.
A Surfshark adatai kapcsán több kommentár is rámutatott, hogy az orosz e-mail fiókok elleni offenzívában komoly szerepe lehet annak, hogy az Anonymous hackercsoport már az ukrajnai háború első napján hadat üzent az orosz kormánynak. A kollektíva a Twitteren reagált a jelentésre, megjegyezve, hogy ugyan a kormányzati szerveket célozzák, de "elkerülhetetlen", hogy a privát felhasználók is érintve legyenek.
#Anonymous is currently involved in operations against the Russian Federation. Our operations are targeting the Russian government. There is an inevitability that the private sector will most likely be affected too. While this account cannot claim to speak for the whole (con)
— Anonymous (@YourAnonNews) February 24, 2022
Ahogy a Surfshark is rávilágított, ennek oka, hogy a magánszemélyek e-mail fiókjain keresztül könnyebb érzékeny információkat szerezni, amelyek aztán akár a kormányzat elleni akciókhoz is felhasználhatók. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a Surfshark csak az e-mail fiókok feltörését méri, az összes kibertámadást tekintve már egyáltalán nem biztos, hogy Oroszország az elsődleges célpont. A cég azt is közölte, hogy az eddigi ismereteik alapján 2022-ben másodpercenként átlagosan két internetező adatait szivárogtatják ki a hackerek.