A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox legújabb verzióiból eltávolítja a Do Not Track (DNT) nevű böngészőbeállítást. A funkció lehetővé tette a felhasználóknak, hogy jelezzék a weboldalak és harmadik felek (például hirdetési hálózatok és analitikai szolgáltatók) felé: nem szeretnék, hogy online tevékenységeiket nyomon kövessék. A DNT működése során a böngésző egy speciális HTTP-fejlécet küldött a meglátogatott webhelyeknek, jelezve a felhasználó követést tiltó preferenciáját.
A funkció pályafutása még 2009-ben kezdődött, amikor Christopher Soghoian és Sid Stamm kutatók bemutatták az ötletet. Az első böngésző, amely végül beépítette a funkciót, a Mozilla Firefox volt.
Kezdetben a DNT valóban hasznos eszköznek bizonyult, a Mozilla azonban úgy látja, hogy 2025 felé közeledve - elsősorban az online adatvédelemmel kapcsolatos növekvő aggodalmak miatt - a DNT már nem tekinthető hatékony biztonsági megoldásnak. Mindemellett számos weboldal mostanra teljesen figyelmen kívül hagyja az ezzel kapcsolatos jelzést, így a Mozilla úgy döntött, hogy a Firefox 135-ös, illetve az ezt követő verzióiból eltávolítja a DNT-támogatást.
A vállalat ehhez mérten frissítette a támogatási oldalának erre vonatkozó szekcióját is, amelyben az áll:
"A Firefox 135-ös verziójától kezdve a Do Not Track jelölőnégyzet megszűnik. Sok webhely már nem tartja tiszteletben a személy adatvédelmi preferenciáinak ezen jelzését, amely bizonyos esetekben csökkentheti az adatvédelmet."
Érdemes megemlíteni, hogy míg a Mozilla eltávolította a DNT-t, a Google Chrome-ban, a Microsoft Edge-ben és a többi nagyobb böngészőben továbbra is elérhető a beállítás (Chrome-ban például a Beállítások > Adatvédelem és biztonság > Harmadik felektől származó cookie-k > Speciális útvonalon lehet elérni). A közeljövőben kiderül, hogy a Mozilla döntése hatással lesz-e többi böngészőre.