Habár csak néhány napig tudott üzemképes maradni az Intuitive Machine Odysseus nevű leszállóegysége, ez nem vesz el a projekt elsődleges sikerének az értékéből. Bill Nelson, a NASA igazgatója is elismerően nyilatkozott - a meghibásodás és a lerövidült üzemidő ellenére - a küldetés eredményeiről.
A magáncég pénzéből és az űrügynökség támogatásával megvalósult misszió egy több, mint 50 éve várt mérföldkőnek bizonyult az amerikai űrkutatás történetében. A Columbia Sportswear innovációjával felszerelt eszköz két hete indult el hódító útjára, hogy néhány nappal ezelőtt landolást hajtson végre a Hold déli pólusának közelében.
A biztonságos leszállást két műszaki fiaskó is veszélyeztette. Az idő és a pénzhiány miatt jóval kevesebb tesztet végeztek el a mérnökök az optimálisnál, ráadásul egy lézeres távolságmérőt is elfelejtettek aktiválni indulás előtt, aminek meg is lett a böjtje.
Az eszköz végül a tervezett helytől távolabb és nagyobb sebességgel landolt az égitesten. Mivel az Odysseus egyik lába a felszínre érve eltört, a szerkezet orra is borult. Ez a későbbiekben megakadályozta, hogy az inverterek megfelelő mértékben feltöltődjenek, illetve az adatok továbbítását is alaposan megnehezítette.
A kivitelező cég az X-en ma közzétette az első képeket a pórul járt masináról. Ezek egyikén a sérülés, vagyis a törött láb is jól kivehető. Jól látható a horizontból az is, hogy a szonda helyzeténél fogva nem képes irányba állni, ami ugyan a teljes feltöltődést tényleg meghiúsította, de a kommunikációs berendezések a nem megfelelő szög ellenére is hat teljes napon át küldtek adatokat.
New images from a "scrappy little guy" on the Moon 📷
— NASA (@NASA) February 28, 2024
Photos show @Int_Machines' Odysseus lander making first contact with the lunar surface while the spacecraft's descent engine was throttling. All powered NASA experiments aboard continue operating: https://t.co/rx2BWtB2X0 pic.twitter.com/jzqJSW7wHl
Mivel közeledik a háromhetes éjszaka sötétséggel és extrém hideggel, az eszközt alvó üzemmódba helyezte a földi irányítás abban a reményben, hogy a 21 nap leteltével életre tudják még kelteni a szondát. Ehhez persze az is kell, hogy átvészelje az előtte álló mostoha körülményeket.