A legfrissebb kutatások alapján az elmúlt két évben felgyorsult a Föld forgásának sebessége, idén pedig az atomórák mérései szerint a bolygó a minden idők leggyorsabb fordulatát hajtotta végre.
A változó forgási sebesség okai egyelőre nem ismertek, a tudósok egy csoportja szerint olvasó jégsapkák, az olvadt mag időszakos elmozdulása, illetve akár a szeizmikus aktivitás is állhat a háttérben.
A TimeandDate értesülései alapján 2020-ban jegyezték az atomórák 1960-as évekbeli bevezetése óta a 28 legrövidebb napot a Földön, 2022-ben pedig június 29-én született meg a rekord. Aznap a 24 teljes óránál 1,59 ezredmásodperccel rövidebb volt, de július 26-án újabb rekordot jegyeztek - ekkor 1,50 ezredmásodperccel volt gyorsabb a bolygó fordulata.
Nyilvánvaló, hogy az átlagemberek számára nincs jelentősége ilyen kis eltéréseknek, viszont az atomórák és az informatikai rendszerek és a műholdak is érzékenyek a változásokra. A Föld forgásának sebességbeli változását a szökőmásodperccel korrigálják a szakemberek 1970 óta, de a több nagyvállalat vezetői szerint érdemes lenne kivezetni a rendszert. A világ időmérő hatóságai 1972 óta összesen 27 alkalommal adtak szökőmásodpercet a nemzetközi atomidőhöz, vagyis a globális órához.
A Microsoft, a Google, az Amazon és a Meta is egyetért abban a CNet értesülései szerint, hogy a szökőmásodperc veszélyt jelenthet a rendszereikre, ezért annak megszüntetését szorgalmazzák. Az indoklást az amerikai és a francia időhatóság is támogatja.