Április végén lőtte ki az emberiség által fejlesztett eddigi legnagyobb rakétát, a Starship nevű űrjárművet Elon Musk cége, a SpaceX. Bár maga a kilövés sikeres volt, a rakéta négy perccel azután, hogy elemelkedett a talajtól, látványos robbanást követően megsemmisült.
A SpaceX szerint - amely meglehetősen viccesen "nem tervezett gyors szétszerelődésnek" (unscheduled rapid disassembly) nevezte a robbanást - ennek ellenére sikerként lehet elkönyvelni a kilövést, mivel úgy gondolják, már ebből is rengeteget tanultak a rakéta további fejlesztését tekintve.
Kevésbé nézték jó szemmel az esetet az amerikai környezetvédők, ugyanis több hasonló szervezet közösen kezdeményezte egy bírósági per megindítását, igaz, nem a SpaceX, hanem az amerikai kormány ellen - értesült a Live Science.
A per indításával az a környezetvédők célja, hogy addig ne lehessen új rakétát kilőni a Spacex texasi űrközpontjából, amíg nem készülnek el a szükséges, környezetvédelmi hatásvizsgálatok. A Starship felrobbanásának következtében ugyanis a texasi Boca Chica környékét egyenesen beterítették a rakéta maradványai, amelyek közül jó pár védett állatok élőhelyén landolt.
A környezetvédő szervezetek - köztük a Center for Biological Diversity és az American Bird Convservancy - azt is szeretnék elérni, hogy az amerikai légügyi hivatal, az FAA visszavonja a Starship rakéta korábbi engedélyét. A felperesek szerint ugyanis a hatóság nem vette figyelembe a rakéta tesztjének összes környezetre gyakorolt hatását, köztük a klímaváltozást fokozó emissziót, illetve a zajszennyezést.
Ha sikerrel járnak, az komoly érvágás lehet a SpaceX számára, ugyanis a felperesek által követelt komplex környezeti hatásvizsgálat elkészítése akár 3-4 évet is igénybe vehet.