A hétvégén ért véget a NASA azon kísérlete, melynek során négy főt tartottak és vizsgáltak marsi életkörülmények között, egészen egy éven át. A programmal az űrügynökség elsődleges célja az volt, hogy felmérje, milyen hatásai lehetnek annak, ha az emberek huzamosabb ideig tartózkodnak a bolygón. A kísérletben két nő és két férfi vett részt, akik 378 napig egy nagyjából 158 négyzetméteres helyiségben töltötték mindennapjaikat.
Az ablaktalan, Mars Dune Alpha névre keresztelt létesítményt 3D-nyomtatással hívták életre. A helyiségben négy hálószoba, egy étkező és közösségirészleg, valamint egy egészségügyi szoba és egy dolgozórészleg kapott helyet. Érdekesség, hogy a bentlakók 22 perces késéssel kommunikálhattak a külvilággal - ezzel szimulálva a marsi körülményeket -, ami azt jelenti, hogy például egy üzenet elküldéséhez is közel fél órára volt szükség.
A kísérlet a NASA Chapea-programjának keretein belül valósult meg, melynek 2025 tavaszán esedékes második fordulójára nemrégiben újabb önkénteseket kerestek. Tervben van egy harmadik misszió is, amelyre valamikor 2027-ben kerülhet sor, így a kiválasztási folyamat is csak később indul majd.