Még januárban adtunk hírt róla, hogy a kriptovalutára utazó kiberbűnözők előszeretettel csakliznak el akár több ezer követővel bíró hitelesített YouTube-fiókokat, hogy aztán átnevezve őket megtévesztő streameket közvetítsenek róluk, szenzációs befektetési lehetőségekkel bombázva a nézőket, amelyek a valóságban persze egyszerű lehúzások, így az áldozatok sosem látják viszont a pénzüket.
A jelek szerint az Észak-Amerikából megfigyelhető tegnapi teljes napfogyatkozás is megihlette az elkövetőket, a YouTube-on ugyanis több olyan közvetítés is felbukkant, ami az esemény apropóján igyekezett kirabolni a hiszékeny nézőket.
Ahogy az az ilyen esetekben gyakran történik, a csalók ezúttal is a SpaceX és Elon Musk nevével éltek vissza, a privát űrhajózási cégnek álcázva magukat. Ennek keretében régebbi videókat futtattak látszólag hitelesített kamu SpaceX-fiókokról, a rajtuk szereplő Elon Musk hangját pedig deepfake technológiával úgy módosították, hogy az eredeti téma helyett egy vissza nem térő kriptovalutás befektetési lehetőségről beszéljen a milliárdos.
Az alábbi X-posztban megörökített streamre egy QR-kód is került, ami a lehúzáshoz használt weboldalra terelte az áldozatokat. A bejegyzés szerzője egy kommentben azt írja, hogy a "solar eclipse livestream" kifejezésre ez a közvetítés volt a YouTube egyik első találata.
Woow! A verified @YouTube account is impersonating @SpaceX's account and airing a livestream about the solar eclipse. The stream shows a deepfake of Elon Musk asking users to scan a QR code on the screen and deposit cryptocurrencies to have them doubled. 95K users are watching… pic.twitter.com/A0B5XiAfUg
— Mysk 🇨🇦🇩🇪 (@mysk_co) April 8, 2024
Más beszámolók arra mutattak rá, hogy a nagyobb hatás érdekében a kiberbűnözők egy kamu Elon Musk-profilról is aktivizálták magukat, ami a közvetítés alatt szórta a gáláns ajándékokról és döbbenetes megtérülési rátákról szóló kommenteket, ugyancsak a csaláshoz használt weboldalra vezető link társaságában.
It’s so legit pic.twitter.com/zvjrCBbW6j
— Jason Paladino (@jason_paladino) April 8, 2024
A fenti közvetítésnek például 164 ezer nézője volt, de a Mashable említést tett egy másik streamről is, ami 100 ezer környékén állt a cikk írásakor. Azt nem tudni, hogy a nézők közül hányan dőltek be a kamu Elon Musknak, de abból ítélve, hogy milyen gyakoriak az ilyen csalások, valószínűleg jövedelmező elkövetési formáról van szó.
Így aztán ismét érdemes megjegyezni, hogy hasonló esetekben mindig legyünk résen: SpaceX és más elismert vállalatok nem kuncsorognak az emberek kriptovalutája után a YouTube-on, ami akkor is hamar kiderül, ha a csaló profil korábbi feltöltéseihez navigálunk, itt ugyanis többnyire teljesen üres oldalak fogadnak, vagy az ellopott és átnevezett fiókok oda nem illő eredeti tartalmai.
A YouTube egyébként végül szinte mindig törli az efféle csaló streameket, de akár órák is eltelhetnek, mire közbelép a platform.