Izgalmas fordulatot vett a világűr felé kacsintgató milliárdosok versengése, amikor az Amazon-alapító Jeff Bezosra rákontrázva a Virgin csoporttal dúsgazdaggá vált Richard Branson bejelentette, hogy mégis ő lesz az első, aki megteszi a a nagy utat.
A 70 éves üzletember a napokban be is váltotta az ígéretét, miután a Virgin Galactic VSS Unity nevű gépének utasaként 86 km-es magasságig, a világűr NASA által elismert határáig merészkedett, ahol 6 percet töltött súlytalanságban.
A július 20-án induló Jeff Bezos űrvállalata, a Blue Origin persze nem tapsolt a teljesítménynek, s a kilövés előtt arról posztolt a Twitteren, hogy "a világ lakosságának 96 százaléka számára" a Kármán Tódor által kiszámolt 100 km-es határ, azaz a Kármán-vonal jelenti a világűr határát.
A Blue Origin bejegyzése ráadásul nem csak arra utalt, hogy Branson nem is lesz igazi űrturista, de olyan dolgokat is felemlegetett, mint hogy a rivális űrrepülője károsítja az ózonréteget, és még az ablakai is kicsik.
From the beginning, New Shepard was designed to fly above the Kármán line so none of our astronauts have an asterisk next to their name. For 96% of the world’s population, space begins 100 km up at the internationally recognized Kármán line. pic.twitter.com/QRoufBIrUJ
— Blue Origin (@blueorigin) July 9, 2021
A saját űr-álmokat dédelgető harmadik milliárdos, Elon Musk viszont sokkal jobban viselte a történteket, a Virgin Galactic közleménye szerint ugyanis a dél-afrikai mogul már vásárolt is egy jegyet a cég űrrepülőgépére.
A felek közeledése nem előzmények nélküli, a kilövésre készülve ugyanis Branson egy Muskkal közös fotót posztolt a Twitteren, a The Sunday Timesnak pedig úgy nyilatkozott, hogy a SpaceX alapítója barátságos volt vele, és jó repülést kívánt neki.
Big day ahead. Great to start the morning with a friend. Feeling good, feeling excited, feeling ready.
— Richard Branson (@richardbranson) July 11, 2021
Watch #Unity22 launch and livestream TODAY at 7:30 am PT | 10:30 am ET | 3:30 pm BST.@virgingalactic @elonmusk https://t.co/1313b4RAKI pic.twitter.com/FRQqrQEbH8
A példás harmónia nagy valószínűséggel annak is köszönhető, hogy Musk és Branson érdekeltségei valójában nem közvetlen konkurensek. A Virgin Galactic egy kifejezetten űrturizmusra létrehozott szolgáltatás 250.000 dolláros jegyekkel, a brit milliárdos másik cége, a Virgin Orbit pedig kisebb műholdak pályára állításán munkálkodik.
Ezzel szemben a SpaceX műholdas internettel árasztja el a Földet, nagy teherbírású rakétákat fejleszt, az űrturizmus terén pedig messzebbre céloz: a Holdhoz vinné el a tehetős érdeklődőket. Mindazonáltal még a különbségek tükrében is figyelemre méltó, hogy Musk befizetett a Virgin Galactic űrugrására, ami őt ismerve hatalmas médiaesemény lesz, ha tényleg sor kerül rá.