Douglas Schmidt, a Vanderbilt Egyetem egyik professzora azt állítja, hogy a Google szerverei tízszer több felhasználói adatot gyűjtenek be egy használaton kívüli androidos okostelefonról, mint amennyit az Apple szerverei egy használaton kívüli iPhone készülékről.
A kutatások szerint a tétlen állapotban lévő androidos okostelefonon igen aktív a háttérben a Chrome böngésző, ami 24 óra alatt 340 alkalommal küld helyadatokat a Google-nek. Vagyis óránként 14-szer. Ez éppen ötvenszer több, mint ahány alkalommal egy tétlen iPhone Safari böngészője továbbít adatokat a Google-nek. Az androidos eszközök 4,4 MB adatot továbbítanak naponta a Google szervereire, hatszor annyit, mint az iPhone-ok.
A jelentés legrémisztőbb része az, hogy a Google adatgyűjtésének legnagyobb része akkor zajlik, amikor a felhasználó nem is használja aktívan az okostelefonját. Az óriás sokkal több adatot gyűjt be a felhasználókról, mint azt valaha gondoltuk.
Mindehhez hozzátartozik, hogy jelenleg több mint 2 milliárd embernek van androidos okostelefonja, és a Google a névtelen adatokkal, valamint a begyűjtött információkkal bárkiről könnyedén létre tud hozni rémisztően pontos profilokat (ha akar). Ezeknek hála kitalálja, hogy mi érdekel minket, és testre szabott hirdetéseket jelenít meg előttünk. A Google a pontos földrajzi adatokból azt is tudja, hogy éppen sétálunk, futunk, buszon vagyunk, biciklizünk vagy repülünk.