Egészen döbbenetes szerkezetet hozott össze egy Quint nevű youtuber otthonában: egy késdobáló gépet épített fiával, amely nem egyszerűen működik: majdnem tökéletesen működik. (Tudjuk, vicces, hogy a késdobáló szót ebben az értelemben használjuk, de mit tehetnénk: ez egy gép, ami késeket dobál. Ezen tehát lépjünk is túl.)
Az, hogy ennyire jól sikerült a fegyver, már csak azért is nagy szó, mert eldobni egy kést úgy, hogy pontosan oda érkezzen, méghozzá a hegyével előre, ahova az ember szeretné, hihetetlen gyakorlatot és matematikai, ballisztikai érzéket kíván.
A videojátékok fejlesztői persze szabadon engedhetik a fantáziájukat (gondoljunk csak a Ripperre az Unreal Tournamentből), és Steven Seagal is lazán dobálózott velük az Úszó erődben, de ettől még alig akad bárki, aki képes ilyesmire. Ez volt a fő kihívás Quint előtt, akit mérnök geekként nem is a várható felhasználási területek érdekelték, hanem az, hogy egyáltalán képes-e megugrani a lehetetlennek tűnő feladatot.
Sikerült. Több elfuserált próbálkozás után végül egy LiDAR célzóval felszerelt monstrumot épített, amelynek a mechanikai részéért ő, a projekt szoftveres és matematikai oldaláért pedig fia felelt. Utóbbi egy szoftvert is írt, amely folyamatosan számolgatja a lézercélzó távolsági információi alapján, hogy milyen erővel és szögben kell kilőni a kést, hogy pont oda érkezzen, ahova kell.
Quint három célt tűzött ki:
- a gép akkor működik jól, ha tízszer egymás után elsütve mindig jó helyre találnak a kések;
- hordozhatónak kell lennie, tehát semmi kábel;
- nem ártana tíz kiló alatt tartani.
Utóbbi nem sikerült, a gépezet majdnem 15 kiló lett, de csak ezért nem adták fel. Az alkatrészeket maguk építették, ha kellett, 3D-nyomtatták és finomhangolták. A végeredmény lenyűgöző, kontextus nélkül látva azt hihetnénk, vizuális effektek, vagy CGI az egész. Akit a fenti videón kívül érdekel a projekt szakmai háttere, az megnézheti a hosszabb, magyarázós bemutatót is.