Míg a nap káros hatásait néhány évtizeddel ezelőtt még csak elméleti szinten ismertük, ma ennek már sokkal konkrétabb és kézzelfoghatóbb jeleit is látjuk. A nyári hőhullámok, a sarki jégsapkák folyamatos zsugorodása és élővizeink felmelegedése már egyértelműen azt jelzik, hogy a múltban minket figyelmeztető tudósok nem beszéltek a levegőbe.
Ennek ellenére az emberi természethez hozzátartozik annak igénye, hogy uralja a természet erőit, amennyire lehetséges. Szeretjük a dolog könnyebb oldalát megfogni, és sokszor inkább arra várunk, hogy a tudomány oldja meg a problémákat helyettünk, ahelyett hogy számunkra kényelmetlen döntéseket kelljen meghozni.
Kutatók egy csoportja most szeretne ez ügyben mentőövet dobni az emberiségnek. Azt találták ki, hogy egy óriási napellenzőt kellene eljuttatni egy a Föld és a Nap közé. Ez jelentősen csökkenthetné a Földre jutó napsugárzás mennyiségét, így értelemszerűen mérsékelné a káros hatásokat is. Nagyon hangzatos ötlet, de egyelőre szinte biztos, hogy csak ötlet marad.
Zsenialitása ellenére a kivitelezés több ponton is nehézkes. Egyfelől az elhelyezés: az óriás pajzsnak egy olyan gravitációs tartományban kell lennie a Nap és a Föld között, hogy a bolygónkkal együtt mozogva megmaradjon a pozíciójában, ehhez viszont körülblül 3,5 millió tonnásnak kell lennie. Ez a gízai nagy piramis súlyával vetekszik.
Amellet, hogy egy ilyen súlyú tárgy önmagában is elképesztő összegeket emészthet fel, a tárgy célba juttatása talán még nehezebb. Egy hordozó rakéta 100 tonnát bír el, tehát 35 ezer kellene belőle a küldetés végrehajtásához. Itt jön a képbe a Hawaii-szigeteken élő és dolgozó csillagász Szapudi István, aki tanulmányában azt fejtegeti, hogy egy nagy kiterjedésű, ám sokkal könnyebb tárgyat kell feljuttatni a fentebb említett tartományba, és rögzíteni kell egy aszteroidához.
Sajnos egyelőre még ez is nehezen megoldható, mert nincs ezen a területen aszteroida, így azt előbb el kellene téríteni és idejuttatni. A rögzítésre viszont már van ötlete a magyar asztrofizikusnak: grafén csővel oldaná meg ezt a kérdést. Ám ez a korábban említett problémák mellett csupán kisebb akadály, így egyelőre ne nagyon számítsunk arra, hogy hatalmas űr-napernyő menti majd meg a bolygónkat, bár filmbeillő megoldás lenne.