A NASA Mars Reconnaissance Orbiter műholdja 2006 márciusában állt pályára a vörös bolygó körül, fedélzetén egyebek mellett a High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) nevű, nagy felbontású kamerával.
A HiRISE sorban lövi a látványosabbnál látványosabb fotókat, a NASA pedig nemrég arról számolt be, hogy az egyiken egy viszonylag friss becsapódási krátert sikerült kiszúrni a Mars felszínén.
Az ismeretlen objektum által okozott kráter valamikor 2006 februárja és 2014 márciusa között keletkezhetett, vagyis a bolygó 4,5 milliárd éves történetét tekintve vadonatújnak számít. A 2020 nyarán készült műholdas felvételen jól megfigyelhetjük a becsapódáskor kivetődött törmelékmezőt, ami a jobbra található régebbi kráter körül már egyáltalán nem látszik. Maga a kráter nem túl nagy, mivel az egész felvétel egy kb. 5 km átmérőjű területet ábrázol.
HiPOD Follow-Up: By way of comparison here is a version of today’s HiPOD with the original contrast that shows less shadow in the small crater.
— HiRISE: Beautiful Mars (NASA) (@HiRISE) March 30, 2022
For full images including scale bars: https://t.co/oTypMcA0Pv pic.twitter.com/9k6Rdhz4hr
A Mars felszínét egyébként a Holdhoz hasonlóan rengeteg kráter szabdalja, a NASA tudósai több mint 250 ezerre teszik az 1,2 km átmérőjű Barringer-kráterhez hasonló becsapódási nyomok számát. Összehasonlításként, a kétszer akkora Föld felszínén csak nagyjából 120 kráterről tudunk. Az óriási különbség a két bolygó eltérő geológiai aktivitásának tudható be, a tektonikus lemezek mozgása és a vulkánokból kitörő láva a Földön hatékonyan eltüntette a kráterek többségét.