A drónok megjelenése nem csak a fotózásban és a videózásban nyitott új lehetőségeket, de egyebek mellett a kiszállításban és az életmentésben is. Az utóbbi céllal általában a katasztrófákat és baleseteket követő kutatás során vetik be a repülő fürkészeket, az Everdrone nevű cég viszont egy jóval rendhagyóbb szolgáltatást nyújt.
A svéd startup defibrillátort szállító drónokkal állt elő, melyek a mentőknél is gyorsabban juttatják a helyszínre az életmentő berendezést, ha valakinek infarktusa van. A kiérkezésig eltelő idő ilyenkor kritikus fontossággal bír, a szívrohamon átesett betegek túléléséhez ugyanis 10 percen belül segítséget kell nyújtani. Egy svéd férfi most az Everdrone-nak, és némi szerencsének köszönheti az életét.
A cég nemrég arról számolt be, hogy decemberben megtörtént az első sikeres életmentésük, amikor egy 71 éves trollhätteni férfi szívrohamot kapott hólapátolás közben. A kocsibejárón összeesett áldozat háza előtt épp akkor hajtott el egy orvos, Dr. Mustafa Ali, aki azonnal megkezdte az elsősegélynyújtást. Dr. Ali felszólítására egy járókelő tárcsázta a 112-t, az állami szolgálat pedig értesítette az Everdrone-t, akik 3 percen belül leszállították a defibrillátort.
A férfinak ugyan óriási mázlija volt, hogy épp egy orvos szeme láttára érte a szívroham, ám a hős doktor szerint az égből pottyant felszerelés nélkül valószínűleg nem élte volna túl a páciens.
"Nem tudom szavakba önteni, mennyire hálás vagyok ennek az új technológiának és a defibrillátor gyors kiszállításának. Ez egy valóban forradalmi technológia, amelyet mindenütt be kell vezetni, mert a hirtelen szívmegállás bárkivel megtörténhet, nem csak az érelmeszesedésben szenvedő idős emberekkel."
- nyilatkozta az idős férfi, aki a szívrohama óta már teljesen felépült, és vissza is térhetett az otthonába.
Az Everdrone közlése szerint az EMADE (Emergency Medical Aerial Delivery - Sürgősségi Orvosi Légi Szállítás) nevű drónprogram 4 hónapos éles tesztelése során összesen 14 infarktusos riasztást kaptak, 11 alkalommal sikeresen kiszállítva a defibrillátort, 7 esetben a mentőket is megelőzve a helyszínre érkezéssel.
Az EMADE jelenleg kb. 200.000 svéd lakoshoz képes elérni, ami az ország 10,3 milliós népességéhez viszonyítva ugyan nem sok, de az Everdrone szeretné tovább fejleszteni a szolgáltatást, így az idei évben már más európai országokban is megjelenhetnek az életmentő drónok. Erre szükség is van, a kontinensen ugyanis évente nagyjából 275 ezren szenvednek infarktust, a túlélők aránya pedig mindössze 10%, nem kis részben a későn érkező segítség miatt.