Tömegek által szívből utált sport a takarítás, kezdve a porszívózással. Pedig ez még csak a kezdet, a porszívózást rendszerint felmosás is követi, ami plusz egy teljes munkafolyamat, ezt ráadásul ésszel kell végezni, nehogy a végén a lakás kicsi, sötét sarkába szorítsd magad a száradás idejére. Ha a rendrakást, portörlést és az egyéb, kismillió házimunkát nem említjük, úgy is látszik, hogy ezen két munkafolyamat rengeteg időt vesz el, de hát sajnos szükséges.
Nem is csoda, hogy a cégek rögtön itt vetették be a mesterséges intelligenciát és a robotokat. A kezdeti bukdácsolás és szerencsétlen megoldások után ma már egészen jó robotporszívókat lehet kapni, amelyek akár már saját kosztartályukat is képesek kiüríteni, nem esnek le a lépcsőn, nem cikáznak céltalanul össze-vissza a lakásban. De azért még mindig vannak gyenge pontjaik és a takarítás hatékonysága is akkor az igazi, ha ott állsz és te magad végzed. A Dreame ettől a mázsás tehertől igyekszik részben megszabadítani téged.
Apró előrelépések és lázas útkeresés
Kézi porszívó a PC Worldnél? Nem, nem őrültünk meg, itt is roppant izgalmas fejlesztések történnek, amik igenis érdekesek és jó őket egyszer-egyszer kipróbálni. Pár éve a nagy újdonság a forgófej volt, ami be is vált, ma már szinte mindegyik ilyen porszívónak motorizált kefe rejtőzik a fejében. Az akkumulátoros technológiák fejlődését is szépen nyomon lehet követni a porszívókon, ideértve a gyorstöltési algoritmusokat, az energiatakarékos motorszabályzást és egyéb trükköket.
Az újabb kísérletek nem kevésbé izgalmasak. Például a kézi- és a robotporszívók jelentős része ma már igyekszik felismerni a felület típusát, majd ehhez igazítani a porszívózási teljesítményt, a kefe forgási sebességét stb. Szintén izgalmas fejlesztés a Dyson által nemrég bemutatott lézeres megvilágítási technológia, ami azon porszemcséket is látni engedi, amelyek szabad szemmel nem látszanak, így még alaposabb takarítást végezhetsz. A Xiaomi ökoszisztémájába kapcsolódó, mérnökök által életre hívott és üzemeltetett kínai Dreame nevű gyártó nem a lézert vetette be, hanem egy sokkal magasztosabb célt tűzött ki maga elé, amit könnyű maximálisan támogatni: a H11-es modellel azt ígéri, hogy
fele annyi idő alatt is tökéletesen kitakaríthatsz!
Hát mi ez, ha nem túl szép ígéret ahhoz, hogy igaz legyen? Szerencsére alkalmunk nyílt letesztelni a H11 Max porszívót - aminek hozadéka sem volt elhanyagolható: a tiszta lakás.
Dreame H11 Max
A H11 Max kézi porszívó külsőre nem sokban különbözik a többi hasonló terméktől. A motor és a tartály alulra került, így a porszívó a saját "lábán" is képes megállni, nem kell falhoz dönteni, vagy a tartójába visszahelyezni. A markolat ergonómikus és nem túl nagy, viszont jól megfogható, ami az irányítás miatt fontos. Ezen mindössze három gomb kapott helyet: a ki/bekapcsoló, a vízfelszívó és a fejtisztító.
A Dreame H11 Max nagy trükkje az, hogy nem csupán száraz-nedves porszívó, hanem egyenesen egy vizes porszívó is. Több, mai robotporszívó és kézi eszköz ma már víztartállyal is rendelkezik, amit úgy hirdetnek, hogy a porszívózás során nedves felmosást is végez, ahol a víz mennyiségét egy kis szelep szabályozza. Ez is látványos bizonyos fokig, ám a felmosást nem helyettesíti. A Dreame H11 Max ezzel szemben vízzel takarít.
Amint bekapcsolod, a tisztavíztartályból vizet fröcsköl a gyorsan pörgő, speciális keféjére, illetve ezzel párhuzamosan a motor szívja is be a koszos vizet a koszosvíztartályába. Vagyis a takarítás hatékonyságát a porszívás mellett tiszta vízzel végzett mechanikus kefélés is javítja, ami percenként 560-at pörög. Amerre a H11 Max járt, ott vizes lesz a talaj, ám ez nagyjából 1-2 perc alatt fel is szárad, mert a tiszta víz nem csak szimplán a felületre fröcskölődik, hanem a kefe feltörli, a porszívó pedig felszívja. Ezzel véli teljesítve a Dreame azt, hogy
feleannyi idő alatt végzel a takarítással, mint előtte.
A működés valóban nagyszerű ötlet, és ez nem csak papírforma, tesztünk során is ezt tapasztaltuk.
Teszt és tiszta lakás
Normál porral, kiömlött, aprószemcsés szeméttel, hajszálakkal többféle felületen is teszteltük a H11 Maxot. A hagyományos porszívó száraz takarítás során sok port és koszt képes volt eltávolítani, de a letapadt foltok, makacs koszpöttyök maradtak, sőt, ezekkel a nedves feltörlést is végző robotporszívó sem boldogult (pedig többször átment rajtuk). A Dreame H11 Max meglepően csendes üzem mellett (max. 76 dBA) sikeresen vette mindegyik akadályt, még a kiömlött, és pár napja megszáradt szörp-foltokat is képes volt eltávolítani, amiktől hagyományos takarításnál csak a felmosás során szabadultunk volna meg.
Ez nagy eredmény, de azért a H11 Max sem tökéletes. Kezdetnek mindjárt ott a tömege, ami 4,65 kg üres víztartálynál. Ha ráadásul nem üríted a nagyobb kosztartályt, igen súlyos egyéniség lehet szerkezet. A másik gondunk a szívási erő kiválasztásával volt. Mindössze egyetlen egy mód van, ez pedig az automatikus. A porszívó maga ismeri fel a munka nehézségét és ez alapján kapcsol nagyobb vagy alacsonyabb fokozatba - pedig néha nem ártana felülbírálni. A vízfelszívó üzemmód nagyon hasznos, ha sokszor ömlik ki folyadék a lakásban, de száraz szívást csak úgy tudsz választani, hogy kiveszed a víztartályt. Az öntisztítás szintén nagy ajándék, a kefét nem kell minden takarítás után neked elmosnod - ezt megteszi ő a saját állványába helyezve - feltéve, hogy nem felejted el aktiválni. Ez igen hangos folyamat és 1-2 percig is eltart. Ha ezt nem teszed meg, csak ott hagyod a padlón a lekapcsolt H11 Maxot, bizony egy kicsi tócsát hagy maga alatt, ami elég rondán néz ki a tiszta lakás közepén.
Nem különösebben gond, de szokni kell, hogy a forgó kefe viszi előre az egész porszívót, vagyis vissza kell kicsit tartanod, hogy ne hagyj ki egyetlen foltot sem. És itt jön a következő bökkenő a számításban: a gyártó 36 perces üzemet garantál, ami szerinte 200 nm-re elegendő. Viszont ha tényleg alapos takarítást akarsz végezni, többször kell áthúzni egyazon felületen a H11 Maxot, így a valós takarítható terület 1 töltéssel inkább 80-100 nm körülire tehető. Ez persze még mindig szuper eredmény, főleg úgy, hogy ebben már a felmosás is benne van.
A szívóerővel nem volt gondunk a teszt során, hatékony és jól takarít a Dreame H11 Max, de a töltési idő kicsit hosszú és a sarkokat nem nagyon szereti - a ficakokból nem minden esetben tudta kiszedni a koszt. Szintén érdemes takarítás után a koszosvíztartályt elmosni. A kiegészítők és cserekomponensek (például szűrő, henger stb.) mind nagyon hasznosak, de ha ezek is elfogynak, könnyedén utánrendelheted őket. Jelenleg 100 ezer forint környékén szerezheted meg (a gyengébb H11-et a szerényebb értékei miatt nem ajánljuk), ami versenyképes és barátságos ár, és ha nem is minden színigaz a gyártó ígéreteiből, az biztos, hogy még így M.I. nélkül is hasznos társad lesz abban, hogy egy kicsit kevesebb időd menjen el takarítással.