Egy orosz műhold, a Resurs P1 darabokra esett a világűrben, mintegy 350 kilométeres magasságban, és több mint 100 törmelékből álló felhőt hagyott maga után. A The New York Times jelentése szerint az incidens olyan mértékű volt, hogy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) asztronautáinak is átmenetileg fedezékbe kellett vonulniuk. Az orosz Roszkoszmosz nem kommentálta az esetet.
A Resurs P1 műholdat 2013-ban bocsátották fel azzal a céllal, hogy a Föld megfigyelésében segédkezzen. Az általa készített képeket mezőgazdasági, meteorológiai és közlekedésszervezési célokra használták. Azonban 2022-ben a műholdat nyugdíjazták, azaz az aktív működését befejezték. Szerdán történt a műhold szétesése, ami miatt a NASA azonnali utasítást adott az ISS-en tartózkodó űrhajósoknak, hogy vonuljanak fedezékbe. Szerencsére alig egy órával később kiderült, hogy a törmelékfelhő nem jelent közvetlen veszélyt számukra, így folytathatták munkájukat.
Az esemény okát egyelőre homály fedi. A szakértők szerint több lehetőség is felmerülhet. Az egyik lehetséges magyarázat egy régi akkumulátor felrobbanása lehet, míg egy másik elképzelés szerint a Resurs P1 egy űrszeméttel ütközött össze. Nem zárható ki az sem, hogy az oroszok szándékosan robbantották fel a műholdat egy műholdak ellen kifejlesztett fegyver tesztelésének részeként. A műhold szétesésével újabb darabokkal gazdagodott a több mint 25 ezer tárgyból álló űrszeméttömeg, amely bolygónk körül kering. Ez a növekvő mennyiségű űrszemét komoly fenyegetést jelenthet a jövőbeni űrküldetésekre. A tudósok ezért folyamatosan dolgoznak azon, hogy hatékony módszereket találjanak az űrbéli hulladék eltávolítására és kezelésére.
Az ilyen események rávilágítanak arra, hogy mennyire fontos a világűrben keletkező törmelék kezelése és a megfelelő szabályozások betartása. Az űrszemét nemcsak a műholdak és az űrállomások biztonságát veszélyezteti, hanem hosszú távon az űrkutatás jövőjét is befolyásolhatja. Az egyre szaporodó űrszemét problémája globális összefogást és innovatív megoldásokat követel meg.