Az 1994 óta bővülő, három filmet és több sorozatot is megélt Csillagkapu franchise-t talán senkinek sem kell bemutatni (és külön jó hír lehet azoknak, akik kedvelik az eredeti filmet, hogy most új játék is készül), de ha valamiért mégsem lenne ismerős, a Stargate-univerzum cselekménye a világűr távoli pontjait összekötő kerek portálok körül bonyolódik.
Öt évig tartó fejlesztéssel valami ehhez hasonlót alkottak a Vilnius Gediminas Műszaki Egyetemen működő Linkmenu Fabrikas csapatának mérnökei.
A portálokat a litván főváros Vilniusban, valamint Lengyelország 9. legnagyobb településén, a 340 ezer lakosú Lublinban állították fel.
A Csillagkapukkal ellentétben ezekkel sajnos nem lehetséges az utazás, a szemlélődők viszont élőben láthatják a másik város lakóit a "túloldalon".
A vilniusi városháza közleménye által csak virtuális kerek ajtókként jellemzett portálok így több mint 600 kilométeres távot hidalnak át, az illúzió a középen elhelyezett hatalmas kijelző és a beépített kamerák segítségével valósul meg.
A litván egységet a vilniusi pályaudvar mellett állították fel, párja pedig Lublin főterére került. A projekt szervezői közösségi szinten szeretnének kapcsolatot teremteni a két ország között.
"Az emberiség több, potenciálisan halálos kihívással néz szembe, legyen szó a társadalmi polarizáltságról, az éghajlatváltozásról, vagy gazdasági problémákról. Ha viszont alaposan megnézzük, nem a ragyogó tudósok, aktivisták, vagy a vezetők és a technológia hiánya okozza ezeket a kihívásokat. A valódi ok a tribalizmus, az empátia hiánya és a világ szűk látókörű felfogása, ami gyakran csak az országhatáron belülre korlátozódik."
-indokolta a távoli városok összekötését Benediktas Glys, a PORTAL ötletgazdája. A saját nevén létrehozott alapítvány vezetője szerint a virtuális híd egy felhívás arra, hogy az emberek túllépjenek az előítéleteiken és a régi sérelmeiken, felülemelkedve a "mi és az ők illúzióján".
A program leírásában ugyan sehol sem szerepel konkrét utalás a Csillagkapura, a projektet befogadó vilniusi műszaki egyetem viszont megemlíti, hogy azért választották a kört a portálok formájául, mert ez egy "jól ismert és jól felismerhető sci-fi szimbólum".
A mérnökök nem állnának meg Vilniusnál és Lublinnál, terveik szerint kapuk tucatjaival kötik majd össze Európa és a világ városait.