Az emojikért felelős Unicode Consortium tavaly ősszel tette hivatalossá az Unicode 15.1-es szabványt, amellyel már 3782-re emelkedett a beszélgetésekben felhasználható piktogramok száma. Ez már önmagában is rengeteg, ha viszont hozzávesszük, hogy egy adott szimbólumnak több jelentése is lehet, a hangulatjelek gyakorlatilag végtelen játszóteret biztosítanak az önkifejezésre.
A párhuzamos jelentések témája most egy rendhagyó kontextusban került elő, miután egyesek elhitték, hogy emiatt tűnhet el a 2016-ban, még az Unicode 9 részeként a repertoárba került bohóc emoji.
Az elmúlt napok során kezdett keringeni a közösségi médiában az alábbi képernyőfotó a CNBC hírportál egy cikkéről, mely szerint az Apple el akarja távolítani az eszközeiről az említett szimbólumot, mivel az a szélsőjobboldali nézeteket vallók dog whistle-jének, azaz "kutyasípjának" számít. Politikai kontextusban ez a kifejezés olyan beszédmódot jelent, amivel fel lehet ébreszteni egy bizonyos csoport támogatását anélkül, hogy az feltűnne az ellenkező véleményen lévők számára.
So we can't do the clown emoji anymore?
— Dr. Clown, PhD (@CW_Insider) May 17, 2024
🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡 pic.twitter.com/AJbrAPQQIq
Csakhogy az Apple-nek esze ágában sincs törölni a bohóc-emojit, a Politfact cikke alapján ugyanis a képernyőfotó egy szimpla hamisítvány, amit egy valóban megjelent (egyébként a McDonald's étteremláncról szóló) cikk címének átírásával hoztak létre. A tényellenőrző portál kérdésére maga a CNBC is megerősítette, hogy nem publikáltak ilyen sztorit.
A fabrikált screenshot mindenesetre elég volt ahhoz, hogy többen is felháborodjanak rajta, újabb bizonyítékként értékelve a fejleményt a jobboldali vélemények cenzúrázására. Mindazonáltal az álhírt benyelők mentségére szól, hogy korábban is előfordult már, hogy ártalmatlannak tűnő jelképek kerültek bojkott alá, miután a szélsőségesek "titkos" jeleként azonosították őket: így volt ez Pepe, a béka és a Twitch PogChamp-emoticonja esetében is.
Ami a bohóc emojit illeti, bizonyos körökben ezt használják annak érzékeltetésére, hogy egy "bohóc világban" élünk, lényegében átfedésben az úgynevezett "woke-izmusként" jellemzett politikai-társadalmi folyamatok kritikájával, melynek eredetéről testvéroldalunk, a GS írt bővebben.