Hirdetés

Börtönbe küldenék az agresszív kommentelőket



|

Egy törvényjavaslat szerint egyéves szabadságvesztésre ítélhetnék azt, aki kommentben más halálát, kínzását helyezi kilátásba.

Hirdetés

Az országgyűlés igazságügyi bizottságának mai ülésén nyújtottak be egy törvényjavaslatot "Az internetes agresszió visszaszorításáról" - számolt be róla a Telex. A megtárgyalandó óriási hatással lehet a kommentkultúrára, ugyanis egyéves szabadságvesztést irányoz elő annak, aki kommentben más halálát, kínzását helyezi kilátásba.

Magyarán egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő vétséget követ el, aki kommentben, nagy nyilvánosság előtt olyan kifejezést használ, illetve olyan ábrázolást, kép- vagy hangfelvételt tesz közzé, ami erőszakos, halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki beazonosítható személlyel vagy személyekkel szemben - áll az indoklásában. Az iménti embercsoportok, közösségek elleni agresszív megnyilvánulásokra is vonatkozik.

Hirdetés

A törvényjavaslat kivételeket is megnevez: nem büntethető, aki ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célból, esetleg a történelem vagy a jelenkor ismereteiről szóló tájékoztatás miatt követi el, de csakis akkor, ha a cselekmény nem alkalmas félelemkeltésre.

Ezzel a jogalkotó világosan kijelölte a határokat, a gyűlölködő, más személy erőszakos halálát kívánó megnyilvánulások nem számítanak megengedhető közlési formáknak, ahogy a valótlan tények, az emberi méltóságot semmibe vevő közlések közzétételére sem terjed ki a véleménynyilvánítás szabadsága.

Fontos még megjegyezni, hogy a bizottság elé került törvényjavaslat indoklása szerint egy sértő komment lájkolása önmagában még nem jelent gondot, az viszont igen, valaki azt meg is osztja a nagy nyilvánosság felé. A jogellenes, káros hozzászólásokkal szemben az internetes sajtótermékeknek kell fellépniük, amennyiben kommentelési lehetőséget adnak az olvasóknak. Ennek érdekében kötelesek szabályzatot alkotni és hatékony megoldást alkalmazni, melyekről a Médiatanács tesz majd ajánlást, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) pedig ellenőrzi azokat.

Amennyiben a bizottság az országgyűlés elé terjeszti a javaslatot, és azt megszavazzák, akkor már 2025. január 1-jén hatályba is lépne.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.