Idén februárban rendkívüli hideg sújtotta az USA második legnagyobb tagállamát, a 29 milliós népességű Texast, teljesen felkészületlenül érve az áramellátást biztosító erőművek üzemeltetőit.
A leghidegebb napokon -25 fokig zuhanó hőmérséklet komoly kimaradásokat okozott a nagyrészt téliesítetlen hálózaton: több mint 4,5 millió otthon és vállalkozás maradt áram nélkül, ami a becslések szerint 200-700 halálos áldozattal járhatott.
A klímaváltozás miatt valószínűsíthető, hogy a texasi infrastruktúrának hosszabb távon is be kell rendezkednie a hasonló fagyhullámokra, az állam republikánus szenátora, Ted Cruz pedig a Bitcoin-bányászatban látja a megoldást.
A politikus a múlt héten tartott Texas Blockchain Summit nevű konferencián arról beszélt, hogy mivel a bányászat könnyedén leállítható, az erre a célra felhúzott erőművek krízis esetén hatékonyan pótolhatnák a hálózatról kieső energiát.
Az elképzelés azon alapszik, hogy a Bitcoin jövedelmező üzletág, ezért a befektetők érdekeltek lehetnek abban, hogy a tél kihívásait is álló, nagy teljesítményű erőműveket húzzanak fel. A kifejezetten kriptovaluta-termelésre létrehozott erőművek koncepciója nem új, jövőre már az első nukleáris létesítmény is megnyílhat.
A kritikusok ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy akadnak logikai bukfencek a 2016-os elnökjelöltségért is indult Ted Cruz elképzelésében. Az egyik, hogy a kriptobányászokat a profit mozgatja, és ha a téliesítés költségei meghaladják a kieséssel járó veszteséget, csakis az állam ösztönözheti őket a fagytűrő infrastruktúra kiépítésére.
A másik probléma pedig a kompenzáció kérdése, a kriptovaluta-termelés leállítása ugyanis komoly bevételkieséssel járna, amit megint csak az államnak kellene megtérítenie. Ez pedig hagyományosan forró téma a közpénzeket szűkmarkúan osztogató USA-ban. Elképzelésnek persze semmiképp sem rossz, hogy a kriptolázat magasabb rendű célok szolgálatába állítsuk, így a szükséges törvényi keretek kialakításával nem kizárt a hasonló szellemben született projektek megvalósulása.