Bár vannak olyan szivacsfajok, melyek minden valószínűség szerint akár több ezer évet is képesek élni, ennek igazolásához nagyon kevés konkrét bizonyíték áll a tudomány rendelkezésére. Ugyan az ma sem ritka, hogy egy faj egy-egy újonnan felfedezett egyede felülírja a korábbi rekordtartók sorrendjét, ám jelenlegi ismereteink alapján a leghosszabb ideig élő állatfaj a grönlandi cápa.
Néhány éve még a középmezőnybe tartozott "csak", de időközben találtak a sziget közelében néhány 400 évesnél is idősebb példányt a gerinces tengeri ragadozóból. Mióta ez megtörtént, a tudományterület szakemberei arra a kérdésre keresik a választ, hogy mi lehet a sósvízi élőlény hosszú életének titka. Most úgy tűnik, meg is találták.
A Jeges-tengerben és az Atlanti-óceán térségében őshonos, szürkés ormótlan élőlény élettartamát egy ideje már egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálja, ami nemrégiben közzé is tette tudományos igényű kutatási eredményeit egy ismert tematikus platformon.
A bioRxiven közzétett írás szerint a megoldás a faj atipikus genetikájában található. A grönlandi cápának elképesztően sok genomja, vagyis DNS-bázispárja van, szám szerint körülbelül 6,5 milliárd. Ha ez önmagában a legtöbbünknek nem is mond semmit, azt érdemes azért tudni, hogy ez kétszer annyi, mint amennyi egy ember szervezetében megtalálható.
A felfedezés része az is, hogy ezeknek a nagy többsége úgynevezett ugráló génekből áll. Ez annyit tesz, hogy az adott DNS-molekula, beépülve egy más felépítésű és más tulajdonságokkal bíró genetikai rendszerbe, lemásolja a környezetét és az abban található további géneket. Ezek a továbbiakban megadják a lehetőséget a többi génnek, hogy koordinálják a szaporodásukhoz szükséges folyamatokat.
A kutatásban dolgozók szerint az evolúció során a faj rájöhetett arra, hogy hogyan egyenlíthetné ki az átvett elemek negatív hatásait a DNS-láncolat stabilizálásának érdekében. Bár a tanulmány tartalmát eddig még nem erősítették meg más hasonló témájú kutatások, azok eredményei nagy horderejűek lehetnek még akár az emberi faj szempontjából is.