Miután február óta ígérte, hogy hamarosan elérhetővé válik, az OpenAI hétfőn végre bemutatta a várt Sora nevű videógeneráló modellt, amely a 12 Days of OpenAI esemény keretében debütált. Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója élő közvetítésében elmondta, hogy Sora egy kulcsfontosságú lépés az AGI (Artificial General Intelligence, azaz mesterséges általános intelligencia) fejlesztési ütemtervében. A modell egyelőre nem a GPT-4 alapjaira építkezik, mint az OpenAI többi generatív eszköze, hanem egy különálló platformot kapott, amely a Sora.com oldalon érhető el, bár az oldal még nem indult el teljesen a cikk írásakor.
A Sora képes videókat generálni 480p és 1080p közötti felbontásban, 5 és 20 másodperc közötti hosszon, szöveges utasítások vagy referencia képek alapján. Emellett képes meglévő videók szerkesztésére és hosszabbítására is. A ChatGPT Plus előfizetők havonta akár 50 videót generálhatnak, amelyek legfeljebb 720p felbontásúak, míg a Pro felhasználók korlátlan generálást kapnak minden felbontáson és hosszúságban, egészen 20 másodpercig. A Sora ezen kívül egy storyboard funkcióval is rendelkezik, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy több különböző promptot kombináljanak egyetlen filmes jelenetté.
A YouTuber Marquis Brownlee, aki korai hozzáférést kapott a modellhez, arról számolt be, hogy a 1080p felbontású videó generálása körülbelül néhány percet vesz igénybe, ám megjegyezte, hogy mivel jelenleg még csak kevesen használják a modellt, elképzelhető, hogy a jövőben ez az időtartam megnövekszik, amikor többen férnek hozzá. Az új modell egyes korlátozásokkal is rendelkezik, például nem generálhatók vele olyan dolgok, mint jogvédett tartalmak, 18 év alatti személyek, erőszakos vagy explicit témák.
Bár az OpenAI az iparág vezető szereplője, a Sora fejlesztése nem mentes a késésektől. Ennek köszönhetően olyan versenytársak, mint a Runway Gen-3 alpha, a Kuaishou Technology Kling és a Meta Movie Gen már piacra dobták saját videógeneráló modelljüket. A Sora modell nemrégiben még egy rövid ideig kiszivárgott egy béta tesztelői csoport révén, akik a vállalatot artwashinggal vádolták (az artwashing a művészet és a művészek pozitív módon történő felhasználását írja le, hogy elterelje a figyelmet egy egyén, szervezet, ország vagy kormány negatív cselekedeteiről vagy legitimálja azokat), mivel úgy érezték, hogy a modell képességeit eltúlozták.
Bár a Sora sok potenciált ígér, és jelentős új lehetőségeket kínál a kreatív szakemberek számára, még bőven van mit finomítani rajta, mielőtt széles körben elérhetővé válik.