Évek óta látható az a folyamat, amellyel az Nvidia lépésről lépésre függetlenedik a játékoktól, és olyan új területek felé pozicionálja magát, mint a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, az adatközponti infrastruktúra vagy a szuperszámítógépek.
Az utóbbi terén bizonyítanak most az Egyesült Királyságban átadott új gépükkel, a Cambridge 1-gyel is. A 100 millió dolláros beruházást jelentő projektben több partnerrel, köztük az AstraZenecával és a King's College Londonnal fogtak össze, a cél az agyi betegségek (pl. demencia) mélyebb megértése, a mesterséges intelligencia bevetése a gyógyszerek kifejlesztésében, valamint a betegségeket okozó genetikai tényezők pontosabb feltárása.
A 400 petaFLOPS-nyi MI teljesítményt és 8 petaFLOPS-nyi Linpack teljesítményt nyújtó Cambridge 1 az Egyesült Királyság legerősebb szuperszámítógépe, de világszinten is az 50 legizmosabb ilyen masina közé tartozik. A szuperszámítógépben 80 db DGX A100-as egység duruzsol, ami az NVIDIA univerzális rendszere kifejezetten mesterséges intelligenciával dolgozó infrastruktúrákhoz.
A Frontier Economics nevű gazdasági tanácsadó cég számításai szerint a gépben megvan a potenciál, hogy a hatékonyabb kutatások révén több mint 800 millió dollárnyi értéket teremtsen a következő 10 év során.
Akit érdekelnek a technikai finomságok, az a YouTube-on nézheti vissza a Cambridge-1 bemutatóját.