Bár a Twitter vezérigazgatói székében már nem Elon Musk, hanem Linda Yaccarino ül, a céget tavaly felvásárló milliárdosnak továbbra is komoly befolyása van a közösségi oldal felett. Ennek ékes bizonyítéka, hogy Musk döntése értelmében a Twitter kilépett az Európai Unió félretájékoztatás elleni önkéntes megállapodásból, amelyhez a cég még 2018-ban csatlakozott.
Musk tavaly novemberben, nem sokkal a közösségi oldal megvásárlása után még arról tweetelt, hogy a Twitternek kell a legpontosabb információs platformnak lennie, ez a cég küldetése.
Twitter needs to become by far the most accurate source of information about the world. That’s our mission.
— Elon Musk (@elonmusk) November 7, 2022
Idén május 7-én pedig megerősítette ezt a szándékot, amikor azt írta Twitter-oldalán, hogy a cégnél minden erejükkel azon dolgoznak, hogy a Twitteren legyen a világon a legkevesebb hamis információ.
This platform is hell bent on being the least untrue source of information
— Elon Musk (@elonmusk) May 7, 2023
Ehhez képest Thierry Breton uniós biztos arról számolt be, hogy a cég most kilépett az uniós megállapodásból.
"A Twitter kilépett az EU önkéntes, dezinformáció elleni megállapodásából. Azonban ettől még megmaradnak a kötelezettségeik. Elfuthatnak, de elrejtőzni nem tudnak. Az önkéntes vállalásokon túl ugyanis a dezinformáció elleni küzdelem törvényi kötelezettséggé válik augusztus 25-től, a DSA [a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály - Digital Services Act - a szerk.] értelmében"
- írta Breton, szintén a Twitteren.
Twitter leaves EU voluntary Code of Practice against disinformation.
But obligations remain. You can run but you can’t hide.
Beyond voluntary commitments, fighting disinformation will be legal obligation under #DSA as of August 25.
Our teams will be ready for enforcement.
A DSA az úgynevezett "nagyon nagy online platformok" (very large online platforms - VLOP) számára ír elő rendkívül szigorú adatvédelmi szabályokat. Összesen 19 ilyen nagy platformot neveztek meg, amely a Google, a Microsoft, a TikTok, a Facebook és az Instagram mellett a Twittert is magában foglalja.
"A platformoknak csökkenteniük kell a dezinformációk terjesztésére, választások manipulálására, nők elleni online zaklatásra vagy kiskorúak számára károkat okozó online tevékenységre vonatkozó kockázatokat"
- áll az Európai Bizottság weboldalán a DSA-val kapcsolatos tudnivalók között.