Nagy sikernek örvend az Apple M1-es processzora, amely először a Macbook Pro és Air gépekben, illetve a Mac Miniben jelent meg. Az cupertinói cég SoC-je az Intel megoldásait váltotta az eszközökben, és ugyan az x64-ről ARM-re való átállás nem teljesen zökkenőmentes, a megfelelően átköltöztetett szoftverek azonban időnként még jobban is teljesítenek az Apple processzorán, mindezt úgy, hogy az M1 kevesebb áramot fogyaszt és ezáltal kevesebb hőt is termel, mint az Inteles elődjei.
A sikert látva nem csoda, hogy több hardvergyártó is elgondolkodott a saját CPU gyártáson. Most például a Microsoft tett közzé egy beszédes álláshirdetést, melyben system-on-chip (SoC) technikust keresnek.
Joggal gondolhatjuk, hogy a redmondi cég a Surface sorozatot szeretné saját chippel ellátni. Ha ez igaznak bizonyul, a Microsoftnak a jövőben nem kellene az Intellel egyeztetnie a készülő hardverekkel kapcsolatban, hanem minden eszközbe egy testreszabott, házon belül optimalizált processzor kerülhetne.
A hírt persze érdemes szkeptikusan kezelni, hiszen egy ehhez hasonló SoC lefejlesztése nagyon nehéz feladat. A Microsoft hasonlót korábban csak az Xboxok esetében csinált, például az Series X-ben is egy egyedi, AMD-re épülő kivitelezés található.
Az Apple ilyen szempontból nagy előnyben van, ők évtizedek óta foglalkoznak processzordizájnnal. 2010-ben dobták piacra az Apple A4-et, ami az első iPadet és az iPhone 4-et hajtotta, 2020-ban pedig elrajtolt az M1, ami az egész piac számára megmutatta, hogy mire képes az ARM-architektúra.