Hirdetés

Az Apple csökkentené a függését Kínától, de nem olyan könnyű felpörgetni a gyártást Indiában, mint gondolta



|

A vállalat elképzelése szerint szinte minden amerikai piacra szánt iPhone 18 Indiában készülne.

Hirdetés

Nem kevesebbet állít a Financial Times névtelen forrásokra hivatkozva, mint hogy ha minden az Apple tervei szerint haladna, akkor 2026 végére szinte minden, az Egyesült Államokban eladott iPhone 18 Indiából érkezne. Nem titok, hogy az Apple évek óta próbálja India felé terelni a gyártási kapacitásait, részben a Kínával kapcsolatos politikai és gazdasági feszültségek, részben pedig az ellátási lánc rugalmasságának növelése miatt. Csakhogy az álmok és a valóság között ott tátong az indiai munkaügyi szabályozás, a beszállítói lánc döccenései és a kínai kormány, amely nem nézi jó szemmel, ha valaki megpróbál kisétálni az ajtaján.

Tény, hogy India már most is évi 40 millió iPhone-t gyárt, de ez még mindig csak egy szelet a globális tortából, nagyjából az ötöde. Az Apple tavaly sem tudta teljesíteni a saját célkitűzését, miszerint az iPhone-ok negyede már Indiában készülne 2024 végéig - most nagyjából 15 százaléknál jár.

A növekedés lassú és küzdelmes: a háromműszakos munkarend (mint arra az Appleinsider rámutatott, a cupertinóiak sikeresen lobbiztak ugyan a 2x12 órás műszak bevezetéséért kínai mintára, de a munkavállalók ellenállása miatt nem vezette be  az indiai kormány), a minőségbiztosítási nehézségek, és az indiai gyártóüzemek felszerelését akadályozó, olykor magyarázat nélkül visszatartott kínai export mind-mind olyan tényező, ami nem tűnik el attól, hogy valaki ambiciózus célszámokat tűz ki PowerPointban.

Hirdetés

Ráadásul ha minden Indiában gyártott iPhone az amerikai piacra menne, akkor is évi 18 millió darabos bővülésre lenne szükség - ez kétszer akkora ugrás, mint amit eddig valaha sikerült elérnie a vállalatnak egy év alatt. És ebben még nincs is benne az a körülbelül 7 millió készülék, amit az Apple csak azért gyárt és értékesít Indiában, hogy egyáltalán gyárthasson ott.

Eközben Kína nemcsak nézi, hanem aktívan akadályozza az "elszivárgást": gyártósori gépeket nem enged ki az országból, a gyártópartnerekre pedig komoly nyomást gyakorol, hogy maradjanak. Indiában pedig a munkavállalói vízumok kiállítása jelent sok esetben nehézséget.

Az Apple szándéka tehát komoly, és logikus is, ha diverzifikálni akar. Csakhogy a valóság ennél bonyolultabb, az ellátási lánc érzékeny hangszer, India pedig még nem bizonyította, hogy elbír egy világmárkát önmagában.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.