Nagy most a nyüzsgés a mesterséges intelligenciával hajtott képgenerátorok körül, amelyek egy tetszőleges szöveges utasítás alapján kisebb-nagyobb sikerrel lényegében bármilyen témában képesek illusztrációkat kreálni. Manapság már több ilyen szolgáltatás is hozzáférhető a tömegek számára, például az OpenAI-féle DALL-E 2, a Midjourney vagy a Stable Diffusion, a művészközösség azonban nem veszi jó néven a dolgot.
Az ellentét egyik fő oka, hogy a fejlesztők az interneten található képek átfésülésével tanítják be a platformokat hajtó algoritmusokat, így azok akár egy adott művész stílusának leutánzására is bevethetők, jogdíjak kifizetésére viszont sosem kerül sor. Hogy kreatív körökben mekkora az ellenállás a generatív MI-vel szemben, azt most remekül illusztrálja az Adobe friss botránya.
Az egész néhány hete kezdődött, amikor egy művész kiszúrta, hogy az Adobe-fiókok adatvédelmi beállításaiban alapértelmezetten aktiválva van egy lehetőség, melynek értelmében az üzemeltető "elemezheti a felhasználók tartalmait olyan technikák segítségével, mint a gépi tanulás (pl. mintafelismerés), hogy fejlessze és javítsa a termékeit és szolgáltatásait".
Okay, we know... We made fun of Adobe when its cloud service went down. We've made fun of Corel Painter and Clip Studio. We joined in the protest No AI Generated Images protest. We made our stance on NFT's clear. But this is beyond making fun of. This is EW! EW! EW! pic.twitter.com/40wBWYci7V
— @Krita@mastodon.art (@Krita_Painting) January 4, 2023
A fentieket sokan úgy értelmezték, hogy az Adobe mesterséges intelligenciát használó képgenerátorok betanításához szeretné használni az ügyfelei által készített tartalmakat, amit az is erősíthetett, hogy a cég látványosan támogatja a technológiát: december óta már MI-vel készült képeket is árulnak az Adobe Stock platformon, a tavalyi Adobe Max fejlesztői konferencián pedig a termékfejlesztési igazgató Scott Belsky úgy nyilatkozott, hogy aktívan kísérleteznek a generatív modellekkel.
A gépi tanulásos tartalomelemzés miatt kialakult felháborodás akkorára dagadt, hogy Belskynek ismét meg kellett szólalnia, aki a Bloombergnek adott interjújában azt állította, hogy az analizálás során szerzett információkat nem képgenerátorokhoz, hanem kizárólag a termékeik javításához használják fel. A vezető egyben megígérte, hogy egy új, egyértelműbb leírással szolgálnak majd a botránykeltő fiókbeállításhoz, ha pedig valaha is arra kérik az embereket, hogy generatív MI-s célokkal elemezhessék a képeiket, azt félreérthetetlenül fogják kommunikálni a közösség felé.
Egyelőre tehát elülni látszik a vihar, ez azonban csak egy újabb eset a képgenerátorok körüli feszültségek sorában. Korábban egy verseny miatt borultak ki a művészek, amelyet egy mesterségesen létrehozott "festmény" nyert meg, nemrég pedig a Getty Images indított pert az egyik szolgáltató ellen a képei engedély nélküli felhasználása miatt.