A rezsicsökkentés részleges elengedésével már a magyar lakosság is közvetlenül érzi a háború és az Oroszország elleni szankciók nyomán elszállt energiaárakat, de még az állami beavatkozást élvező háztartásokban is vékonyabbak lettek a pénztárcák, hiszen a tetemes pluszköltségek a termékek és szolgáltatások árában is tükröződnek.
A földgáz és az elektromos áram drágulását minden szektor megérzi, a túlélés egyik bevett módszere pedig a beruházások lefékezése, ami már a legnagyobb telekommunikációs projektet, az 5G-s átállást is érinti.
A Vodafone olaszországi üzletágának vezetője, Aldo Bisio legalábbis nemrég egy iparági rendezvényen hívta fel rá a figyelmet, hogy a piac európai szereplői lemaradhatnak az 5G kiépítésében a beruházások kényszerű elhalasztása miatt.
"Nem látok más megoldást az energiaszámlák kifizetésére, mint a beruházások elhalasztását."
- mondta Bisio a Reuters beszámolója alapján. A vezető egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az európai telekommunikációs cégek már így is le vannak maradva az 5G-s hálózat kiépítésében az Egyesült Államokhoz képest, az energiaválság miatt viszont még nagyobbra nyílhat az olló.
Ami az ügyfeleket illeti, az Ericsson júniusi adatai alapján globálisan már az 1 milliárd főt is átlépte az 5G-t használó előfizetők száma, 2027-re pedig több mint 4 milliárd ember csatlakozhat az új generációs hálózatra. Égető kérdés, hogy hol állnak majd a lefedettségi ranglistán az európai országok, hiszen a technológiai lemaradás a gazdasági teljesítményre is rányomná a bélyegét.