A látás elvesztése azért egy komplex probléma, mert bár ennek számos oka lehet, az eredménye mindig javíthatatlan marad. A 300 millió embert fenyegető megvakulás nehézsége, hogy az emlősök retinája nem képes regenerálódni. Ha az egyszer megsérül, akkor azt nem lehet visszafordítani, de erre hamarosan megoldást szeretne kínálni egy kutatócsapat a KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) laborjában.
Az ezzel foglalkozó csoportnak sikerült blokkolnia egy speciális fehérjét, a Prox1-et (prospero homeobox 1) egerekben, ami egyébként felelős a retina gyógyulásának emlősökben történő akadályozásáért.
Amikor a tesztalanyoknak génterápia formájában beadták a Prox1-et semlegesítő antitestet, akkor megkezdődött a degeneratív betegségük gyógyulása, és a szükséges idegsejtek generálása. A látás helyreállítása több mint 6 hónapig fenn is maradt.
A KAIST által alapított biotechnológiai Caliaz nevű startup ezekkel az eredményekkel a kezében szeretné folytatni a vakság gyógyítására irányuló kísérleteit. A céljuk, hogy 2028-ban már klinikai vizsgálatokat végezhessenek.