Az Európai Unió szabályozó hatóságai még júniusban kezdtek vizsgálódni a Google körül, amiért a vállalat a gyanú szerint korlátozza a versenyt a digitális reklámpiacon. A trösztellenes eljárást nemrég egy hivatalos felszólítás is követte, amely az átláthatóságot kéri számon a keresőóriáson.
Az Európai Bizottság és a fogyasztóvédelmi együttműködési hálózatban részt vevő hatóságok, élükön a holland Fogyasztóvédelmi és Piacfelügyeleti Hatósággal, valamint a belga Gazdaságfelügyeleti Főigazgatósággal közös levélben kérik a Google-t, hogy működjön átláthatóbban, összhangban az uniós jogszabályokkal.
"A fogyasztóknak tudniuk kell, hogy a Google keresőmotorja miként rangsorolja a találatokat, s hogy a kifizetések miként befolyásolják a találati sorrendet."
- áll az Európai Bizottság közleményében.
A felszólítás továbbá azt is követeli, hogy a repülőjegyek és a szálláshelyek Google-ben feltüntetett árai a végleges összegeket tükrözzék, amennyire az előzetesen kiszámítható az adók és az egyéb díjak figyelembe vételével.
A Bizottság ezek mellett arra kéri a Google-t, hogy vizsgálja felül a Play Áruház irányelveit, mivel a fogyasztóvédelmi hálózattal arra jutottak, hogy bizonyos esetekben komoly egyenlőtlenség tátong a kereskedő és a fogyasztók jogai között az alkalmazásboltban, méghozzá az utóbbiak kárára. A közlemény szerint a Google további feladata, hogy a jelenleginél gyorsabban távolítsa el a fogyasztói jogokat sértő tartalmakat.
A felszólítás újabb adalék a keresőóriás pechsorozatához. Nemrég a francia versenyhatóság 500 millió euróra büntette a vállalatot egy korábbi határozat semmibe vételéért, melynek értelmében a Google-nek kárpótolnia kellett volna a hírszolgáltatókat az anyagaik újbóli közléséért. A franciák ezek után egy újabb ütést is bevittek, 220 millió eurós bírsággal sújtva a céget a versenyellenes reklámpiaci gyakorlata miatt.
Európán túl azonban az USA-ban sem rózsásabb a Google helyzete: nemrég 37 állam perelte be a vállalatot a Play Áruház irányelveit sérelmezve, Joe Biden elnök pedig rendeletben üzent hadat a monopolhelyzetben lévő vállalatok ellen.