Sunita Williams és Butch Wilmore, a Starliner két asztronautája hét hónap után először hajtottak végre közös űrsétát a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről, miközben 420 kilométerrel Spanyolország felett lebegtek - számolt be a The Guardian.
Az űrséta célja az ISS karbantartása és olyan mikroorganizmusok keresése volt, amelyek a Földről kerültek az űrbe, és képesek lehettek ott életben maradni. Williams számára az űrséta nem volt újdonság: január 16-án Nick Hague-gel közösen már elhagyta az űrállomást, hogy a NICER röntgenteleszkópon végezzenek javításokat.
A két űrhajós 2024. június 5-én indult el az ISS-re a Boeing Starliner fedélzetén, és eredetileg mindössze egy hetet kellett volna ott tölteniük. A küldetés azonban váratlan fordulatot vett: a Starliner műszerei héliumszivárgást észleltek, amelynek következtében a 28 manőverező hajtóműből öt leállt. A meghibásodás miatt a NASA úgy döntött, hogy a Starliner egyelőre nem szállítja vissza őket, és utasok nélkül küldi vissza a Földre.
A legfrissebb információk szerint Williams és Wilmore legkorábban 2025 márciusában térhetnek vissza, így küldetésük kilenc hónapra nyúlik. Donald Trump eközben bejelentette, hogy megkérte Elon Muskot és a SpaceX-et, hogy segítsenek az asztronauták mielőbbi hazatérésében, de egyelőre nem világos, hogy ez milyen hatással lesz a NASA terveire.