Hirdetés

A műanyagszennyezés megváltoztatja a Föld-rendszer teljes működését



|

Aggasztó jövőképet festettek fel a kutatók, sürgetve a műanyagszennyezés csökkentésére irányuló globális tárgyalásokat.

Hirdetés

Bár a műanyagszennyezés kétségkívül korunk egyik legégetőbb környezetvédelmi kihívása, a számok továbbra is azt mutatják, hogy a műanyagtermelés évről évre növekszik. Egy friss tudományos kutatás rávilágított arra, hogy a műanyagszennyezés alapvetően alakítja át a Föld rendszerének folyamatait: súlyosbítja az éghajlatváltozást, csökkenti a biológiai sokféleséget, elsavasítja az óceánokat, valamint korlátozza az édesvíz- és földhasználatot.

A kutatók szerint a műanyagot nem csupán hulladékproblémaként kell kezelni, hanem olyan termékként, amely károsítja az ökoszisztémákat és az emberi egészséget. Az eredményeket a szerzők a műanyagszennyezés visszaszorítását célzó, kötelező érvényű globális egyezményről szóló dél-koreai tárgyalások megkezdése előtt hozták nyilvánosságra, hogy felhívják a figyelmet a sürgős cselekvés szükségességére.

Hirdetés

Az egyezmény létrejöttét az a kérdés nehezíti, hogy vajon a 712 milliárd dolláros műanyaggyártó iparág termelésének csökkentését is be kell-e vonni a szabályozásba - a legutóbbi tárgyalásokon a fejlett országokat azzal vádoltak, hogy vonakodnak a termelés visszafogásától. Az egyezmény ugyanakkor jelentős lépés lenne a műanyagszennyezés globális kezelésének előmozdítása érdekében.

A friss tanulmány a műanyagok környezetre, egészségre és emberi jólétre gyakorolt hatásait helyezte előtérbe, szisztematikusan áttekintve az egyre gyarapodó bizonyítékokat. A szerzők kiemelték, hogy az országoknak a műanyag teljes életútját figyelembe kellene venniük - a nyersanyagkitermeléstől a gyártáson és a felhasználáson át, egészen a környezetbe való kibocsátásáig és a Föld-rendszerre gyakorolt hatásokig.

"Tudjuk, hogy a műanyagok összetett anyagok, amelyek életciklusuk során bekerülnek a környezetbe, és számos rendszerben kárt okoznak. A megoldásokat ennek az összetettségnek a figyelembevételével kell kialakítani, hogy a biztonság és fenntarthatóság teljes spektrumát biztosítsuk az emberek és a bolygó védelmében."

- fogalmazott Bethanie Carney Almroth professzor, a Göteborgi Egyetem munkatársa és a kutatás társszerzője.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.