A Microsoft néhány éve lehetővé tette az e-könyvek olvasást az Edge böngészőben, majd e-könyvek árusításába kezdett a Microsoft Store-on keresztül. Most azonban leállította ezek árusítását, az előrendeléseket visszamondta, a megvásárolt könyvek árát pedig visszatéríti.
Az utolsó rész remekül hangzik, de nem teljesen az. A Microsoft Store-ból vásárolt e-könyvek ugyanis júliustól többé nem lesznek olvashatóak. A pénzvisszatérítés enyhíti a dolgokat, de van rá esély, hogy azért ilyen nagylelkű a Microsoft, mert viszonylag kevesen vettek e-könyveket a cégtől.
A mostani eset sokak szerint remek emlékeztető arra vonatkozóan, hogy amikor DRM-védelemmel ellátott e-könyveket, zenéket, filmeket, játékokat vagy más tartalmakat vásárolunk, tulajdonképpen nem magát a digitális terméket vesszük meg, hanem licencdíjat fizetünk a jogért, hogy elérjük azokat. Ezt a jogot pedig bármikor megvonhatják tőlünk, ha egy nagy cég valamiért váratlanul töröl egy címet vagy pedig leállít egy szervert, ami a DRM jogkezelést végezte.
A Microsoft júliusig engedi olvasni a megvásárolt könyveket, utána azok nem lesznek elérhetőek, az ingyenesek sem. Aki jegyzetelt az új eszközökkel az Edge-en keresztül, az a jegyzeteinek is búcsút mondhat.
Természetesen léteznek olyan helyek, ahol DRM-mentes e-könyvek vásárolhatóak (például a SmashWords), illetve technikailag lehetséges a másolásvédelmet eltüntetni a népszerű forgalmazóktól vett e-könyvekről is, azonban ez sok régióban egyrészt illegális, másrészt nem lenne fair ilyenek után visszatérítést elfogadni.
Többen azt tippelik, hogy a Microsoft ismételt kilépése az e-könyvek piacáról (8 éven belül ez a harmadik alkalom) talán összefügg azzal, hogy oda az EdgeHTML renderelő engine, és a jövőbeli Edge alapja a Chromium. Az új böngészőt egyébként mi is kipróbáltuk.