Negyedik hete tart az orosz-ukrán háború, melyben az Európai Unió és az Egyesült Államok egységesen Ukrajna mellé állt, Kína viszont igyekszik középen egyensúlyozni, és eddig nem ítélte el az orosz agressziót.
Hszi Csin-ping, az ország teljhatalmú vezetője pénteken telefonon egyeztetett az Egyesült Államok elnökével, Joe Bidennel, a felek közti tárgyalások folytatását, a civil áldozatok elkerülését és a humanitárius válság megelőzését sürgetve. A Google viszont ezzel párhuzamosan arról számolt be, hogy kínai hackerek állami támogatással igyekeznek adatokat szerezni az ukrán kormányzati szervektől.
Erre a keresőóriás fenyegetéseket elemző csoportja (Threat Analyst Group - TAG) figyelmeztetett, melynek mérnöke, Billy Leonard a Twitteren tárta fel, hogy a kínai néphadsereg és az ország hírszerzési szervei élénk érdeklődést mutatnak a háború iránt. A TAG az elmúlt hetekben azonosított egy kínai hackert, aki ukrán kormányzati szervezeteket támadott, erről pedig az érintetteket is értesítették.
It should come as no surprise that CN PLA and other CN intel orgs are acutely interested in the war in Ukraine. Over the last few weeks @Google TAG has identified a govt backed actor from CN targeting Ukrainian govt orgs, and we provided notifications to impacted parties. https://t.co/WALjGL6v5Z
— billy leonard (@billyleonard) March 15, 2022
Leonard az Intrusion Truth Twitter-fiók bejegyzésére reagált, mely szerint kínai hackerek legalább részben állami támogatású kibertámadásokat hajtanak végre Ukrajna ellen. Az Intrusion Truth egy titokzatos csoport, akik a kínai hátterű akciók leleplezésére specializálódtak. A beszámolót a TAG vezetője, Shane Huntley is megerősítette, aki szerint a háború nem csak az európai hackereket aktivizálta, de Kína is "keményen dolgozik" a háttérben.
The Ukraine war isn’t only attracting interest from European threat actors. China is working hard here too. https://t.co/8bpXsGQvD7
— Shane Huntley (@ShaneHuntley) March 15, 2022
A Google biztonsági elemzői nem először szólalnak meg a konfliktus kapcsán. Március 7-én egy blogbejegyzést is megosztottak, melyben azt írták, hogy az elmúlt 12 hónapban több száz, kormányzatilag támogatott kibertámadást észleltek Ukrajnában, többnyire az orosz katonai hírszerzés (GRU) részéről, ami persze a háború fényében cseppet sem meglepő.
Kína kapcsán sokan tartanak attól, hogy szuperhatalmi ambíciókat dédelgető ország végül nyíltan az oroszok oldalára áll, a Politico nemrég publikált jelentése szerint az EU tisztségviselői már azt is tudni vélik, hogy a kínai vezetés a katonai beavatkozást fontolgatja. Mások szerint viszont Kína számára kifejezetten kellemetlenné vált a konfliktus, mivel a világ egyik legnagyobb importőreként érzékenyen érinti az energiahordozók árának elszállása.