Hirdetés

A Google is reagált a története legnagyobb adatszivárgására



|

A keresőóriás igyekszik tüzet oldani, miután nyilvánosságra kerültek a féltve őrzött titkai.

Hirdetés

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez a hét nagyon sötéten alakult a Google számára, hiszen a cég körül előbb a nemrég elrajtolt mesterséges intelligenciás keresés olykor egyenesen életveszélyes hallucinációi miatt robbant ki egy kisebb botrány, majd jött az atombomba, miután egy anonim forrás 2500 bizalmas dokumentumot hozott nyilvánosságra a vállalat keresőmotorjához gyűjtött adatokkal kapcsolatban.

A szivárgásról először két SEO (keresőoptimalizálás) szakértő, Rand Fishkin és Mike King számolt be egy-egy különálló blogbejegyzésben, a Google számára pedig nagyon kínos az ügy, mert az iratokban foglaltak azt sugallják, hogy a vállalat olyan adatokat is gyűjt és felhasználhat, amelyekről eddig azt állította, hogy nem járulnak hozzá a keresési eredményekhez és az oldalak rangsorolásához.

Időközben az is kiderült, hogy a dokumentumok egy Erfan Azimi nevű SEO-szakértőtől származnak, s habár a kezdetektől úgy tűnt, hogy valódiak, a Google egy darabig nem volt hajlandó kommentálni az ügyet.

Hirdetés

A keresőóriás azonban végül csak megtörte a csendet, és a The Verge-nek nyilatkozva közvetetten megerősítette az anyagok hitelességét, egyúttal igyekezve csökkenteni a bizalmas dokumentumoknak tulajdonított jelentőséget:

"Óva intenénk a kontextuson kívüli, elavult vagy hiányos információkon alapuló pontatlan feltételezésektől a Kereső kapcsán. Kiterjedt információkat osztottunk a Kereső működéséről, és hogy milyen típusú tényezőket mérlegelnek a rendszereink, miközben azon is dolgozunk, hogy megvédjük az eredményeink integritását a manipulációtól"

- közölte e-mailben a vállalat szóvivője, David Thompson. Hiába azonban a tűzoltási kísérlet, a SEO szakmában és a marketinges körökben jelentős hullámokat keltett a szivárgás, mivel az adatok az eddiginél mélyebb bepillantást engednek a Google egyébként hét lakat alatt őrzött rangsorolási algoritmusának működésébe, amit bizonyára sokan megpróbálnak majd kihasználni.

A szivárgás legfontosabb felfedezései közé tartozik, hogy a Google az állításával ellentétben a Chrome böngészőben regisztrált kattintásokat is felhasználhatja az oldalak rangsorolásánál, ahogy a keresés után egy adott oldalon végrehajtott műveleteket is, valamint úgy tűnik, hogy a cégnek van egy "fehér listája" az előnyben részesített, megbízhatónak tartott lapokról, amelyek előnyt élveznek a megosztó témákra irányuló keresések során.

Az adathalmaz kiterjedtsége miatt azonban a szivárgás feldolgozása még korántsem ért véget, a következő hónapban pedig vélhetően SEO-sok hada fogja szétcincálni a dokumentumokat a rangsoroló algoritmus kihasználására bevethető információmorzsák után kutatva.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.