Az elmúlt napokban lélegzet-visszafojtva figyelhette a világ, ahogy az Egyesült Államok kivonulásával a tálib csapatok napok alatt átvették a hatalmat Afganisztánban.
A 20 évnyi gerillaharc után visszatérő, szélsőséges iszlamista mozgalom igyekszik szervezett arcot mutatni a nyugat és a lakosság felé, ezért több "hivatalos" kommunikációs csatornát is létrehoztak az országban népszerűnek számító WhatsAppon.
Ennek azonban vége, a Facebook ugyanis nemrég a brit Financial Timesszon keresztül közölte, hogy letiltotta a tálib csatornákat, köztük egy olyan forródróttal, melyen a lakosság bejelentést tehetett a szervezetnél az erőszakról és a rablásokról.
"Kötelező betartanunk az Egyesült Államok szankciós törvényeit. Ebbe pedig beletartozik azoknak a fiókoknak a letiltása is, melyek a tálibok hivatalos fiókjaként tüntetik fel magukat. Az Afganisztánban kialakult helyzetre való tekintettel további információkat kérünk az illetékes amerikai hatóságoktól."
- mondta a Facebook szóvivője, kinek szavai alapján a platform számára sem teljesen egyértelmű a rendhagyó helyzetben követendő eljárásrend.
A szervezet villámgyors hatalomátvétele mellett az is szerepet játszhatott Zuckerbergék döntésében, hogy a Facebookot korábban hevesen kritizálták, amiért hozzáférést engedett a táliboknak a beszélgetéseket kétoldali titkosítással védő WhatsApphoz.
A Facebook és a talibán kapcsán érdekes adalék még, hogy a szervezet szóvivője a minap azzal reagált egy szólásszabadságot firtató kérdésre, hogy erről a Facebookhoz hasonló cégeknél kellene érdeklődni, akik szerinte előszeretettel élnek a cenzúra eszközével.
The Taliban spokesman got a question about freedom of speech and he said the question should be asked to US companies like Facebook who claim to promote it while still censoring pic.twitter.com/woXd5RRCWK
— Liam McCollum (@MLiamMcCollum) August 17, 2021